Австралија разви спреј за нос во борбата против COVID-19

Австралиската биотехнолошка компанија Ena Respiratory соопшти дека развива спреј за нос со цел да се подобри имуниот систем на луѓето во склоп на борбата против настинките и грипот, но истиот значително го намалува и нивото на вирусот кој предизвикува COVID-19.

Во соопштението на компанијата стои дека ова го покажале резултатите од студијата спроведена неодамна на животни. Тестирањето на INNA-051 на луѓе ќе биде спроведено за 4 месеци, а за тоа мора претходно да има одобрение од регулаторните тела.

Во развојот на спрејот се вложени 8,2 милиони долари.

Повеќе компании низ светот работат на развој на вакцина против вирусот, Австралија вложи милијарди долари во фармацевтски компании за потенцијална вакцина.

СЗО стравува дека пандемијата може да покоси 2 милиони луѓе ако светот не преземе поголеми напори во сузбивањето на ширењето на вирусот, повикувајќи на праведна распределба на идната вакцина.

Remote video URL
реклама

Здравје

Студија: Од COVID-19 мозокот може да остари 10 години

Read more

Како природно да го намалите високиот крвен притисок?

Read more

Осум знаци кои укажуваат на недостаток на витамин Д во организмот

Read more

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Магазин

Најмудрите цитати на Бил Гејтс - за вакцините, за знаењето, за животот

Читај повеќе
  • filter

Норвешка: 24 интересни факти за најсеверната земја во Европа

Читај повеќе

Франција е кралица на кружните текови

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонски експериментален воз достигна брзина од 382 км/ч

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пита со шампињони и моцарела

Читај повеќе
  • play_arrow

Руски диви „хакери“ бираат победник помеѓу Трамп и Бајден

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои најтешко ја поднесуваат самоизолацијата

Читај повеќе
  • filter

Идеи за есенски декорации за домот

Читај повеќе

Кои се најчитаните книги на сите времиња?

Читај повеќе