Австралија: За Новак важат истите правила како за сите

Двајца австралиски министри се огласија по изјавата на премиерот Даниел Ендрјуз и потврдија дека во Викторија може да влезат само луѓе кои имаат потврда за примери две дози на вакцината.

Алекс Хоке, министер за имиграција истакна дека сите, па и тенисерите кои сакаат да учествуваат на Австралија Опен во Мелбурн мора да бидат целосно вакцинирани. Тоа сè повеќе го оддалечува Новак од учеството на Грен слемот бидејќи првиот рекет на светот не сака да каже дали се вакцинирал или не.

„Немам посебна порака за Ѓоковиќ. Имам за сите коишто сакаат да ја посетат Австралија. Мора да имате потврда за имунизација со две дози. За сите важат истите правила“, рече Хоке.

Истото го потврди и Грег Хант, министерот за здравство.

„Не сакаме да исплашиме никого, ниту некому да направиме услуга. Станува збор за здравјето на целата нација. Не е важно дали сте најдобриот тенисер или нешто друго. Вакцинирајте се и нема да имате никакви проблеми“, истакна Хант.

Австралија Опен ќе се игра во Мелбурн од 17 до 30 јануари 2022 година.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

На која возраст жените имаат најсилен сексуален нагон?

Read more

Евакуирани повеќе објекти во центарот на Скопје

Read more

Знаци кои укажуваат дека имате висок холестерол

Read more

Тенис

Гонзалес: Ѓоковиќ ќе ги сруши сите рекорди, но нема да биде GOAT

Read more

Медведев: Ѓоковиќ треба да чести вечера

Read more

Таткото на Ѓоковиќ: Новак по овие уцени најверојатно нема да игра на Австралија Опен

Read more

Тајли: Новак не би сакал да ризикува да не игра на АО

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

ФИФА ги објави номинациите за гол на годината

Читај повеќе

Сари ќе остане во Лацио, но бара сериозни засилувања

Читај повеќе

Крос: Меси не ја заслужи Златната топка, од него подобар беше и Роналдо

Читај повеќе

Гонзалес: Ѓоковиќ ќе ги сруши сите рекорди, но нема да биде GOAT

Читај повеќе

Левандовски му честита на Меси за Златната топка и им се заблагодари на сите

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси: Левандовски ја заслужи Златната топка во 2020

Читај повеќе

Кошаркарите водеа на полувреме, па загубија од Украина

Читај повеќе

Нејмар два месеца во аут поради повредата на зглобот

Читај повеќе

Направена жрепката за Светското клупско првенство на ФИФА

Читај повеќе