Австралиската полиција преку камери ги лови возачите кои користат телефони

Полицијата во Австралија користи камери кои можат да препознаат кога возачите разговараат или пишуваат на телефон.

Користењето на телефони во текот на возењето е еден од посебно опасните проблеми по безбедноста на сообраќајот, а откривањето на возачите кои прават таков прекршок е многу тешко.

Владата на сојузната австралиска држава Нов Јужен Велс почна со користење на првите камери кои автоматски можат да препознаат возачи кои користат телефони за разговори или пишуваат пораки. Системот користи вештачка интелигенција која е во состојба да ги препознае знаците на користење телефони од снимки на стационирани или мобилни полициски камери.

Потоа, ги предупредува операторите да ги прегледаат спорните снимки за да се намали можноста за грешка при препознавање на прекршокот.

Во текот на првите три месеци од воведување на системот, полицијата само ќе ги предупредува возачите фатени во прекршок, а потоа ќе добиваат прилично големи казни кои ќе се движат во висина од 344 австралиски долари за користење телефон во текот на возење до 457 долари за случаи откриени во училишни зони.

реклама

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Read more

Безбедност на велосипедистите: Кога во Скопје ќе се вози со 30 км/ч?

Read more

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Read more

Чек дис аут

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Read more

Огромен скелет од Т-Рекс се продава на аукција

Read more

Светските лидери и нивните бизарни идеи за заштита од коронавирусот

Read more

Кози ѝ пркосат на гравитацијата качувајќи се по брана

Read more

Магазин

Како се прават 3 милиони лајкови за 12 часа? Прашајте ја Џеј Ло

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Лазања со пилешко месо

Читај повеќе

Безбедност на велосипедистите: Кога во Скопје ќе се вози со 30 км/ч?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како пандемијата ни го поремети чувството за време?

Читај повеќе

3.000 евра за милениче: Пандемијата ја зголеми побарувачката за расни кучиња

Читај повеќе

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Читај повеќе

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете сами: Пилешки прсти со KFC шмек

Читај повеќе