Австрија не признава руска и кинеска вакцина за во „зелениот пасош“

Министерството за здравство на Австрија појасни дека лицата кои биле вакцинирани во странство со руска или кинеска вакцина против коронавирус нема да бидат третирани како вакцинирани, односно нема да можат да ги користат услугите на угостителски услуги, хотели, фризери... без негативен тест.

Вакцините кои не се одобрени од Европската агенција за лекови (ЕМА), поточно руската Спутник V и кинеската Sinopharm, нема да можат да бидат вклучени во „зелениот пасош“, што Австрија го воведува како „билет“ за угостителски објекти, базени и хотели.

Сите оние кои биле вакцинирани во странство со тие вакцини, ќе мора да бидат тестирани пред да ги користат „слободите“ што ќе се појават со олеснување на мерките од 19 мај, соопшти Министерството.

Исто така, Министерството не советува лица вакцинирани со руски или кинески вакцини да бидат повторно вакцинирани во Австрија.

Ваквиот „КОВИД пасош“ ќе содржи доказ за вакцинација, негативен тест и/или доказ за прележан COVID-19.

„Само оние вакцини одобрени од ЕМА ќе бидат валидни како доказ за вакцинација, а тоа се вакцините BionTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca и Johnson&Johnson“, соопшти Министерството.

Вакцинираните со Спутник V и Sinopharm нема да можат да ги внесуваат овие вакцини во „зелениот пасош“ и нема да бидат третирани како вакцинирани, односно не ќе можат да уживаат во правата на вакцинирани граѓани.

„Широк спектар на тестирање е исто така достапен за луѓе кои доброволно биле вакцинирани со вакцина што не е одобрена во ЕУ“, изјави министерот за здравство Волфганг Микштајн за АПА.

„Не можеме да препорачаме овие луѓе да се вакцинираат уште еднаш со друга вакцина одобрена од ЕМА. Нема доволно научни податоци за такво нешто", предупреди Микштајн.

реклама

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Живот

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Младата Кристина од Неготино одгледува свилени буби

Read more

Попова Шапка доби Информативно-едукативен Центар и две соларни еко-зони за одмор во две бачила

Read more

„Барај синко, царство доволно големо за твоите амбиции“: Смртта на Александар Велики

Read more
 

Магазин

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Читај повеќе

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Читај повеќе

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Читај повеќе

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешко на индиски начин

Читај повеќе
  • filter

Ferrari влегува во светот на модата - дали би ги носеле овие креации?

Читај повеќе
  • filter

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Читај повеќе
  • play_arrow

Фитнес инфлуенсерка укажува каде најчесто грешиме кога вежбаме

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Читај повеќе