Австрија: Нови строги мерки само за невакцинираните

Новиот австриски канцелар Александар Шаленберг и министерот за здравство Волфганг Мукштајн свикаа прес-конференција во владиното седиште во Виена, каде што презентираа ново заострување на мерките за заштита од коронавирус, што, како што истакнаа, само за невакцинираните Австријци, по договор со водачите на девет австриски провинции.

„Едногласно се согласивме да воведеме две дополнителни нивоа во постоечкиот корона план (со три нивоа) мерки за заштита од пандемијата на коронавирус“, рече Шаленберг. „Пандемијата сè уште не е зад нас, иако имаме доволно вакцини“, рече тој, додавајќи:

„Без никаква потреба, се најдовме во четврт бран со невакцинираните.“

Австрискиот канцелар особено нагласи дека новите мерки и ограничувања „не се однесуваат на вакцинирани и прележани“, туку само на невакцинирани лица. Тој повторно апелираше до невакцинираните да се вакцинираат, бидејќи мора да бидат свесни за „големата одговорност“ што ќе ја имаат доколку не се вакцинираат.

„Вакцинацијата е единствениот излез од пандемијата“, им рече тој на неодлучните.

Осврнувајќи се на огромниот пораст на бројот на новозаразени во последните денови, над 3.000 дневно, Шаленберг рече: „Се наоѓаме во пандемија во која се сопнуваме на невакцинираните“.

Деталите за новите мерки ги претстави министерот за здравство Мукштајн.

Главниот параметар за премин од една фаза во друга е оптовареноста со пациенти на корона одделенијата за интензивна нега. Австрија моментално е на 1 степен со 224 пациенти на интензивна нега. Второто ниво ќе се воведе кога единиците за интензивна нега ќе се полнат со 300 пациенти, а третото со 400.

Со новововеденото четврто ниво и 500 кревети за интензивна нега, што значи оптоварување за интензивна нега од 25 проценти, сегашните мерки се заоструваат. Само оние кои се вакцинирани и оние кои биле заразени и прележале COVID-19 можат да одат во ресторани, кафулиња и други угостителски објекти, како и хотели, настани и во посети на болници и домови за стари лица. Покрај вакцинираните и прележаните, на работното место може да дојдат и лица со негативен ПЦР тест.

Со петтиот степен на заштитни мерки и зафатеноста на 600 кревети на интензивна нега, односно 30 отсто од преоптовареноста на капацитетите на одделенијата за интензивна нега, стапува на сила досега најстрогиот режим за невакцинираните.

За невакцинираните се воведува локдаун и тие ќе можат да излегуваат само во исклучителни случаи, за на работа, да купуваат намирници или да се грижат за блиско лице.

Деталите за одлуката ќе бидат објавени подоцна во текот на денот, рече Мукштајн. Тој уште еднаш апелираше до невакцинираните граѓани утре да аплицираат за вакцинација и со тоа „да се заштитат себе си, своите најблиски и сите други“ од коронавирусот.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Свет

Шефот на Moderna: Постоечките вакцини не се одговор на омикрон

Read more

Австрија парично ќе ги казнува оние кои одбиваат вакцинација, им се заканува и затвор

Read more

Апокалипса на Босфор: Разорен ветер уништи згради, има мртви

Read more

Масовниот убиец Брејвик испрати писма до преживеаните и нивните семејства

Read more
 

Вести

Зголемени водостоите на Охридското и на Преспанското Езеро

Читај повеќе

Шефот на Moderna: Постоечките вакцини не се одговор на омикрон

Читај повеќе

Австрија парично ќе ги казнува оние кои одбиваат вакцинација, им се заканува и затвор

Читај повеќе

Најстудено и најмногу снег во Лазарополе

Читај повеќе

Состојбата стабилна, засега нема потреба од нови мерки за новиот сој

Читај повеќе

Сопственикот на „Беса транс“: Во автобусот немаше запаливи материи, тубите беа со вода

Читај повеќе

Постудено со повремен дожд, снег и ветер

Читај повеќе

Русковска: Пожарот во автобусот почнал во багажниот простор што се наоѓа над резервоарот

Читај повеќе

Телата на загинатите во автобуската несреќа в петок ќе бидат пренесени авионски

Читај повеќе