Австрија парично ќе ги казнува оние кои одбиваат вакцинација, им се заканува и затвор

Б.С.Б.
/ 30.11.2021 / 09:12

Жителите на Австрија кои одбиваат задолжителна вакцинација против коронавирусот може да бидат парично казнети до 7.200 евра или со неколку недели затвор.

Оние кои ќе даваат отпор за вакцинација може тоа скапо да го платат, пишува Die Presse. Ако биде усвоен законот кој на сила би стапил во февруари, а кој ќе се однесува на сите постојани жители на оваа земја, секој кој нема да се појави на закажан термин за вакцинација ќе добие официјален повик од локалните власти.

Доколку и тогаш не се појави, ќе следи втор повик во следните четири седмици и ако повторно биде игнориран, тоа лице ќе мора да плати казна од 3.600 евра или ќе мине четири недели во затвор. Казната ќе се зголеми на 7.200 евра за оние кои двапати ја игнорираат вакцинацијата.

Исклучок ќе бидат оние не можат да се вакцинираат поради „опасност по здравјето и животот“, како и за трудници и деца до 12 години. Според законот, вакцинацијата ќе биде задолжителна. Министерството за здравство за задача има да ги одреди интервалите меѓу вакцинацијата, како и можни комбинации за вакцина.

Владата ќе одреди кои се сметаат за вакцинирани, односно дали оние кои го прележале вирусот ќе бидат сметани за вакцинирани. Засега нема да има принудно водење на вакцина. За законот за задолжителна вакцинација ќе се разговара денеска во канцеларијата на австрискиот канцелар.

Ако биде усвоен, законот ќе биде на сила најмалку 3 години.

Тагови
реклама

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Брук Шилдс: Агаси збесна кога глумев со Џои во Friends

Read more

САД одби да објави снимки од соборените НЛО-а: Тоа е строго доверливо

Read more

Свет

Идниот премиер на Шкотска: Независноста ни треба повеќе од било кога

Read more

Дали руската елита ќе му пресуди на Путин пред Хаг?

Read more

САД одби да објави снимки од соборените НЛО-а: Тоа е строго доверливо

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more
 

Вести

Сточарите бараат реална откупна цена на јагнешкото месо

Читај повеќе

Стручниот и обдукцискиот извештај треба да ги покажат причините за смртта на шестгодишното девојче во Битола

Читај повеќе

Комисијата даде негативно мислење за употреба на името „Цар Борис III“ во називот на бугарскиот клуб во Охрид

Читај повеќе

Најавено забавување на сообраќајот на крстосницата на булеварите „Србија“ и „Борис Трајковски“

Читај повеќе

ОЈО отвори предмет по допрен глас за изградбата на автопатите на коридорите 8 и 10д

Читај повеќе

Идниот премиер на Шкотска: Независноста ни треба повеќе од било кога

Читај повеќе

Дали руската елита ќе му пресуди на Путин пред Хаг?

Читај повеќе

Вработените во Министерство за култура побараа поголеми плати со протест пред Влада

Читај повеќе

САД одби да објави снимки од соборените НЛО-а: Тоа е строго доверливо

Читај повеќе