Австрија во локдаун: Политичарите се журкаат, граѓаните бесни

Во Австрија е на сила строг локдаун поради коронавирусот. Но, политичарите на еден настан не ги почитуваа мерките, што предизвика остри критики кај граѓаните.

Додека е на сила локдаунот за граѓаните во Австрија, јавниот сервис ORF емитуваше во живо хуманитарна емисија „Светлина во темнината“, во која учествуваа политичари кои беа без маски и не ја одржуваа пропишаната дистанца, поради што наидоа на остри критики.

Фотографиите по шоуто предизвикаа бројни дискусии, поради што од кабинетот на канцеларот Александар Шаленберг, кој е една од метите на критики, соопштија дека сите учесници направиле валиден ПЦР тест и дека немало никаква журка.

URL
URL

Меѓу учесниците на шоуто, покрај Шаленберг, беа и претседателот на Австрија, Александар ван дер Белен, и вицеканцеларот Вернер Коглер.

Шефот на Партијата на слободата на Австрија (FPO) во Виена, Доминик Неп, истакна дека шоуто на ORF е „симбол на бескрупулозно однесување“.

„Ако владата е толку глупава да прави журка пред милионска публика, тогаш не треба да се чудиме кога граѓаните ќе излезат на улица“, рече тој.

Од ORF соопштија дека од таа емисија се собрани 3,3 милиони евра, дека се почитувани сите безбедносни мерки и дека по снимањето немало журка, на што можеби укажувале одредени слики.

реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Свет

Австралија нуди сезонски работни места за туристи и студенти од странство

Read more

СЗО: Да не се залажуваме, далеку сме од крајот на пандемијата

Read more

Русија усвои закон за доживотен затвор за педофили

Read more

Kаде Русија губи 58 милијарди рубљи годишно?

Read more
 

Вести

Борисов: Има теми за кои двете страни мора да направат компромис

Читај повеќе

Австралија нуди сезонски работни места за туристи и студенти од странство

Читај повеќе

Светиот крст во Скопје посветен на сите учесници во церемонијата за Богојавление

Читај повеќе

Следува влажен и студен бран со снег и голомразица

Читај повеќе

Приведено лице по распишана потерница за доиздржување казна затвор

Читај повеќе

СЗО: Да не се залажуваме, далеку сме од крајот на пандемијата

Читај повеќе

Оваа година крстот ќе биде положен во осветените води, но со ограничен број на луѓе

Читај повеќе

Влошена епидемиолошката состојба – расте бројот на новозаразени и на реинфекции

Читај повеќе

Најстудено во Маврови Анови, најмногу снег на Попова Шапка

Читај повеќе