Австријците им вртат грб на бензинците и дизелашите

Вкупниот удел на електрични и хибридни автомобили меѓу новорегистрираните возила во август во Австрија изнесуваше 42,2 проценти, додека учеството на бензинците падна на 35,1 проценти, а на автмобилите на дизел погон на само 22,7 проценти.

Хибридните и електричните возила во Австрија ги стигнаа бензинските и дизел возилата, со речиси двојно учество во новите регистрации минатата година, покажаа податоците на австриското биро за статистика.

Вкупниот удел на електрични и хибридни автомобили меѓу новорегистрираните возила во август изнесуваше 42,2 проценти, додека учеството на бензинците падна на 35,1 проценти, а на „дизелашите“ на само 22,7 проценти, изјави директорот на Бирото за статистика, Тобијас Томас.

Податоците покажуваат дека учеството на возила со алтернативен погон во новите регистрации е повеќе од двојно зголемено за само една година.

Бројките исто така упатуваат на заклучок дека Австријците се сѐ помалку склони кон автомобили воопшто, имајќи предвид дека во август се регистрирани 15 проценти помалку автомобили отколку во истиот период во 2020 година.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Авто новости

Колку чини одржувањето на Bugatti Chiron од 2,5 милиони долари?

Read more

Цените на половните автомобили во Германија рушат рекорди

Read more

Колкави се трошоците за поправка на електричен автомобил?

Read more

Volvo има ново лого

Read more
 

Автомобили

Колку чини одржувањето на Bugatti Chiron од 2,5 милиони долари?

Читај повеќе

Цените на половните автомобили во Германија рушат рекорди

Читај повеќе

Колкави се трошоците за поправка на електричен автомобил?

Читај повеќе

Volvo има ново лого

Читај повеќе

Дали можете да ја утврдите точната километража на половно возило?

Читај повеќе

Новото ремек дело на Ferrari пристигнува во ноември

Читај повеќе

Како да откриете дали автомобилот што сакате да го купите бил поплавен?

Читај повеќе

Дали адитивите за гориво навистина помагаат?

Читај повеќе
  • filter

За колку ќе се продаде Yugo Cabrio од 1990 година со поминати 595 километри?

Читај повеќе