Австријците воведоа и дигитална вињета

Веќе неколку месеци е познато дека Австријците воведоа дневна вињета која чини 8,60 евра за да овозможат поповолен премин низ нивната земја.

Сепак, од 22 ноември ваквите и сите други вињети ќе бидат достапни дигитално.

Тоа значи дека вињетата повеќе нема да треба физички да се прикачува на шофершајбната на автомобилот, туку вашиот регистарски број ќе се запише во централниот систем, а проверката се врши автоматски.

Она што е одлично за овој систем е фактот што сопственик на вињетата е корисникот на возилото. Со други зборови, ако за време на траењето на вињетата го промените вашиот автомобил и регистрација - што не е редок случај за луѓе кои користат службени автомобили - можете да ја префрлите тековната вињета на нова регистрација во системот. Додуша ќе ве чини 18 евра, но бидејќи цената на годишната вињета е 96,40 евра, апсолутно вреди.

Исто така, во апликацијата преку која можете да купите вињета, можно е да се програмира и нејзино автоматско продолжување, со што се елиминира не реткиот случај едноставно да заборавите да купите нова вињета во новата година.

Повеќе информации ќе најдете ТУКА.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Авто новости

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Read more

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Read more

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Read more

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Читај повеќе

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Читај повеќе

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Читај повеќе

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes има ново спортско купе: Дебитираше CLE 53

Читај повеќе

Dacia Duster не се откажува од моторите со внатрешно согорување

Читај повеќе

Првиот електричен автомобил на Xiaomi влезе во производство

Читај повеќе
  • play_arrow

Жената без која Mercedes каков што го знаеме немаше да постои

Читај повеќе