Автобиографијата на Хари најпродавана во историјата

„Spare“, автобиографијата на Хари стана најпродавана публицистичка книга во историјата, тврди Лари Финли, директорт на издавачката куќа Transworld Penguin Random House.

Во првиот ден од излегување, продадени се 400.000 примероци од книгата, како и во аудио и онлајн формат.

„Знаевме дека книгата ќе биде популарна, но ова ги надмина сите наши очекувања. Колку што ни е познато, единствените книги кои повеќе се продале од првиот ден се оние за Хари Потер“, вели Финли.

За автобиографската книга на Хари се чекаше во редици пред книжарниците во Англија, бидејќи многумина сакаат да прочитаат за валканите тајни на кралското семејство во Велика Британија.

Во книгата Хари пишува за носењето нацистичка униформа, тепачките со брат му Вилијам, за губењето на невиноста и други приватни работи.

реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Книги

7 совети од Ернест Хемингвеј како да бидете подобар писател

Read more

Почина Пол Остер, авторот на познатата The New York Trilogy

Read more

Граѓаните на ЕУ повеќе претпочитаат печатени отколку електронски книги

Read more

КАЈГАНА препорака: Зошто треба да го прочитате крими романот „Нож“ на Ју Несбе?

Read more
 

Магазин

Зошто е добро бебето да спие со мајката?

Читај повеќе

Колку долго е во врска просечен пар пред бракот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледаат најтесните куќи во светот?

Читај повеќе

Кога е време да побарате помош од психотерапевт?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ви се случува во телото кога вежбате?

Читај повеќе

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Читај повеќе

6 лоши навики поради кои предвреме стареете

Читај повеќе

Кои се највалканите места што ги допираме секој ден?

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои без проблем забиваат нож в грб

Читај повеќе