Автогол: Американците масовно се приклучуваат на руска апликација

Повеќе од половина милион Американци ја презедоа руската апликација Telegram за само четири дена, од минатата среда до неделата, по отстранувањето на апликацијата Parler.

Telegram со тоа стана втора најбарана апликација во САД, затоа што Американците бараат алтернатива за големите корпоративни социјални мрежи.

Руската социјална мрежа и сервис за безбедно испраќање пораки била преземена 545.000 пати во периодот од средата на 6 јануари до неделата на 9 јануари, трипати повеќе отколку во истиот период минатата недела, објави американската телевизија Fox News.

New York Times пишува дека следел „масовен егзодус“ на Американците кон другите социјални мрежи затоа што е потешко да се контролираат од традиционалните, како што се Facebook или Twitter, но и поради политиката на казнување на корисниците што ги водат мејнстрим социјалните мрежи.

Telegram прими 25 милиони нови корисници во последните 72 часа, изјави основачот на оваа мрежа, Павел Дуров.

Тој изјави дека 38% од новите корисници доаѓаат од Азија, 27% од Европа, 21% од Латинска Америка и 8% од Блискиот исток и Северна Африка.

URL

Fox News наведува дека Telegram профитира во голема мера затоа што корисниците масовно ја напуштаат американската апликација за пораки WhatsApp, сопственост на компанијата Facebook, поради промените во условите за користење што ја нарушуваат приватноста на корисниците.

Фактот дека многу социјални мрежи или ги суспендираа или забранија профилите на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп, има големо влијание врз миграцијата на корисниците.

Тагови
реклама

Спасовски: Во Вевчани не се случи ништо спектакуларно, сакаа инцидент и сензационалност

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Read more

Програмер има уште две шанси да ја погоди лозинката за сметка со 240 милиони долари

Read more

Интернет

Директорот на Twitter: Блокирањето на Трамп е исправна одлука, но е опасен преседан

Read more

Автогол: Американците масовно се приклучуваат на руска апликација

Read more

И YouTube се вклучи во бојкотот кон Трамп

Read more

Twitter отстрани 70.000 профили поврзани со движењето QAnon

Read more
 

Гик

  • filter

Samsung го најави Galaxy A32 5G кој ќе чини 279 евра

Читај повеќе
  • filter

Samsung ја претстави новата серија Galaxy S21

Читај повеќе

Директорот на Twitter: Блокирањето на Трамп е исправна одлука, но е опасен преседан

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паметна маска на иднината: Штити 95% од вируси и бактерии

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е новиот Xiaomi Redmi Note 9T

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА 2021: Ајде да одиме на Месечината!

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неверојатно откритие: Археолози го најдоа најстариот пештерски цртеж во светот

Читај повеќе
  • filter

HTC го претстави смартфонот Desire 21 Pro 5G

Читај повеќе

Signal за неколку дена стана најбараната апликација во светот

Читај повеќе