Автогол: Американците масовно се приклучуваат на руска апликација

Повеќе од половина милион Американци ја презедоа руската апликација Telegram за само четири дена, од минатата среда до неделата, по отстранувањето на апликацијата Parler.

Telegram со тоа стана втора најбарана апликација во САД, затоа што Американците бараат алтернатива за големите корпоративни социјални мрежи.

Руската социјална мрежа и сервис за безбедно испраќање пораки била преземена 545.000 пати во периодот од средата на 6 јануари до неделата на 9 јануари, трипати повеќе отколку во истиот период минатата недела, објави американската телевизија Fox News.

New York Times пишува дека следел „масовен егзодус“ на Американците кон другите социјални мрежи затоа што е потешко да се контролираат од традиционалните, како што се Facebook или Twitter, но и поради политиката на казнување на корисниците што ги водат мејнстрим социјалните мрежи.

Telegram прими 25 милиони нови корисници во последните 72 часа, изјави основачот на оваа мрежа, Павел Дуров.

Тој изјави дека 38% од новите корисници доаѓаат од Азија, 27% од Европа, 21% од Латинска Америка и 8% од Блискиот исток и Северна Африка.

URL

Fox News наведува дека Telegram профитира во голема мера затоа што корисниците масовно ја напуштаат американската апликација за пораки WhatsApp, сопственост на компанијата Facebook, поради промените во условите за користење што ја нарушуваат приватноста на корисниците.

Фактот дека многу социјални мрежи или ги суспендираа или забранија профилите на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп, има големо влијание врз миграцијата на корисниците.

Тагови
реклама

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Љетив на кров – BMW издание

Read more

Пожарот кај Кочани локализиран и ставен под контрола

Read more

Визијата на Јордан и Искра Грабул за „Македониумот“ била пред нивното време

Read more

Интернет

Google забрани апликации со милиони преземања

Read more

Google ќе ги забрани апликациите за купување сексуални услуги на интернет

Read more

Google и Facebook воведуваат задолжителна вакцинација за вработените во САД

Read more

Instagram ќе го преведува вашето Story на повеќе од 90 јазици

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Првиот комерцијален сателит што може да се репрограмира беше лансиран во вселената

Читај повеќе

Google забрани апликации со милиони преземања

Читај повеќе
  • play_arrow

Руските космонаути објавија снимка од МВС по инцидентот

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали новиот телескоп на НАСА ќе ја реши мистеријата за темната енергија?

Читај повеќе

Климатска криза пред 325 милиони години ги истребила праисториските ајкули

Читај повеќе

Што се случува со пчелите ако внесат кофеин?

Читај повеќе

Климатските промени ќе предизвикуваат уште поекстремни временски услови

Читај повеќе

Дали ќе ги спасиме северните бели носорози од истребување?

Читај повеќе

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Читај повеќе