ПРЕМИЕР ЛИГА 2019/20

Автогол му ја донесе победата број 200 на Мурињо

Тотенхем го совлада Евертон во последниот натпревар од 33. коло во Англија со што на својот стратег му ја донесе јубилејната 200. победа во премиер лигата.

Во 24. минута Мајкл Кин едноставно при обид да блокира ѝ го смени правецот на топката при ударот на Џовани Ло Селсо и го измами гостинскиот голман Џордан Пикфорд. Тој гол се покажа решавачки носејќи му три бода на Тотенхем против Евертон.

Remote video URL

За Жозе Мурињо овој триумф е јубилеен број 200 во Премиер лигата. Португалецот со ова достигнување влезе во круг на тренери како Фергусон, Венгер и Реднап. На Сер Алекс му беа потребни 322 натпревара за да стригне до победата број 200, додека Мурињо тоа го направи во 326. натпревар.

Број на победи во Премиер лигата:
528 Сер Алекс Фергусон
476 Арсен Венгер
236 Хари Реднап
207 Дејвид Мојс
200 Жозе Мурињо

Уште годинава веројатно Мурињо ќе го престигне Мојс кој е на 4. место на вечната листа, додека во иднина би требало да го стигне и Реднап. Овие 200 победи ги оствари како предводник на Челси, Манчестер Јунајтед и Тотенхем.

Тагови
реклама

Бон Џови и покрај богатството пет дена неделно мие садови во ресторан

Read more

Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Read more

Најчестите грешки на возачите за време на летниот одмор

Read more

Џон Мекафи, творецот на антивирусната програма, пронајден мртов во затвор

Read more

Фудбал

Лев по ремито со Унгарија: Натпреварот не беше за оние со слабо срце

Read more

Шведска и Шпанија изборија осминафинале на ЕУРО

Read more

Алиоски: Ангеловски нè натера да испишеме историја

Read more

Најстарите играчи во секој тим на ЕУРО 2020: Каде беа пред седум години?

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Милвоки го доживеа првиот пораз на домашен терен

Читај повеќе

Лев по ремито со Унгарија: Натпреварот не беше за оние со слабо срце

Читај повеќе

Шведска и Шпанија изборија осминафинале на ЕУРО

Читај повеќе

Алиоски: Ангеловски нè натера да испишеме историја

Читај повеќе
  • play_arrow

Најстарите играчи во секој тим на ЕУРО 2020: Каде беа пред седум години?

Читај повеќе

Лук де Јонг поради повреда го заврши ЕУРО 2020

Читај повеќе

New York Times: Овој Вимблдон е на Новак Ѓоковиќ. Не превртувајте очи

Читај повеќе

УЕФА се попишмани: Гордо ги носиме боите на виножитото

Читај повеќе

Македонскиот велосипедист Талевски при врвот на „Трката низ Америка“ долга 6.920 километри

Читај повеќе