ОД 35 НОМИНИРАНИ ЖИРИТО ИЗБРА СЕДУМ МОДЕЛИ

Автомобил на годината во Европа: Избрани седум финалисти - имате фаворит?

Жирито гласаше и ја намали листата на номинирани на само седум кандидати.

Изборот на Автомобил на годината во Европа за 2020 се ближи кон големото финале – познати се седумте кандидати кои влегоа во последниот круг.

Од 35 номинирани кандидати жирито ги избра најдобрите седум. Услов за номинација беше автомобилот да е достапен на пет европски пазари.

„Изборот на финалисти го претставува актуелниот правец во автомобилскиот бизнис. Гледаме напредок на електрификацијата, но и највисоки стандарди кај моторите со внатрешно согорување“, рече претседателот на жирито Френк Џенсен.

И во таа насока, во најтесниот круг влегоа електричните модели Porsche Taycan и Tesla Model 3, како и Peugeot 208 кој исто така има електрична изведба.

Интересно е што овојпат нема „поплава“ од кросовери – единствениот кој се проби до финалето е Ford Puma.

Затоа, тука се славните имиња во нови изданија - BMW Series 1, Renault Clio и Toyota Corolla.

Победникот ќе биде избран во февруари, а свечено ќе биде објавен на Автосалонот во Женева на 2 март.

Лани за Автомобил на годината во Европа беше избран електричниот Jaguar I-Pace, кој исто така беше и светски автомобил на годината.

Финалисти во изборот за Автомобил на годината во Европа за 2020 се:

BMW Series 1

Ford Puma

Peugeot 208

Porsche Taycan

Renault Clio

Tesla Model 3

Toyota Corolla

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Српски туристи избркани од грчкиот остров Евија

Read more

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на COVID-19

Read more

Видеоиграта Super Mario Bros. од 1985 година продадена на аукција за 114.000 долари

Read more

Авто новости

Ares Design го претстави суперавтомобилот Panther ProgettoUno

Read more

Lamborghini го претстави најмоќниот модел досега

Read more

Mazda ја претстави „тројката“ која развива 250 КС

Read more

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Read more

Автомобили

 • filter

Ares Design го претстави суперавтомобилот Panther ProgettoUno

Читај повеќе
 • filter

Lamborghini го претстави најмоќниот модел досега

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Audi го претстави концептот за новото електрично купе

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Mazda ја претстави „тројката“ која развива 250 КС

Читај повеќе
 • play_arrow

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Читај повеќе
 • filter

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Читај повеќе
 • filter

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Читај повеќе

Откажан Саемот за автомобили во Женева за 2021 година

Читај повеќе