Мотори

Првиот електричен Harley-Davidson ќе дебитира во 2019

Првиот електричен Harley-Davidson ќе дебитира во 2019

Компанијата за мотоцикли Harley-Davidson веќе четири години ја разгледуваше идејата за производство на електричен мотоцикл, но вчера раководството одлучи конечно да почне со изработка на истиот.
Read more
Легендарната Vespa доби електрична верзија
filter

Легендарната Vespa доби електрична верзија

Точно една година откако Piaggio најави дека ќе направи електрична верзија на легендарната Vespa, италијанскиот производител ја претстави на саемот на моторцикли во Милано.
Read more
Motoroid: „Yamaha“ ги спои мотоциклите и вештачката интелигенција

Motoroid: „Yamaha“ ги спои мотоциклите и вештачката интелигенција

„Yamaha“ промовираше нов концепт мотоцикл кој би можел да биде револуционерен во мото-индустријата. Motoroid може да комуницира со возачот со помош на вештачка интелигенција.
Read more
Од 0 до 100 км/ч за помалку од секунда! (Видео)
play_arrow

Од 0 до 100 км/ч за помалку од секунда! (Видео)

Повеќето љубители на опасни брзини би се одушевиле од забрзувања од 0 до 100км/ч за помалку од 3 s, но тоа не беше доволно за Франсоа Жиси.
Read more
Barbara Custom Motorcycles: Мотори како од Mad Max
filter

Barbara Custom Motorcycles: Мотори како од Mad Max

Во работилниците на Barbara Custom Motorcycles со помош на софтверски алатки и вештината на старите мајстори може да се трансформира кој било мотор во специјализирана верзија.
Read more
Совети и правила за мотоциклисти

Совети и правила за мотоциклисти

Мотоциклистите спаѓаат во групата на учесници во сообраќајот кои  најмногу се  изложени на опасности во сообраќајот  и кај кои што ризикот за здобивање на смртоносни повреди во случај на сообраќајна незгода е исклучително висок.
Read more
Scorpion 3: Првиот „ховербајк“ што може да се купи

Scorpion 3: Првиот „ховербајк“ што може да се купи

Компанијата Hoversurf од Сан Франциско го тестираше првиот летачки мотоцикл Scorpion 3. Станува збор за мотоцикл кој има пропелери и технологија како кај дроновите што му овозможуваат да полета и да управува во воздух.
Read more
Honda претстави мотоцикл со неверојатна стабилност

Honda претстави мотоцикл со неверојатна стабилност

Honda на меѓународниот саем за електроника CES 2017 во Лас Вегас, претстави модел кој самиот ја одржува рамнотежата без помош од возачот. 
Read more
Популарната Vespa ќе добие електрична верзија

Популарната Vespa ќе добие електрична верзија

Најпрепознатливиот скутер на светот ќе добие електрична верзија во 2017 година. Паралелно со FIAT 500, Vespa одигра значајна улога во моторизацијата на поствоената Италија, а но и во многу други земји.
Read more
Lazareth LM847: Најлудиот мотор во акција

Lazareth LM847: Најлудиот мотор во акција

Lazareth LM847 за прв пат беше претставен на автомобилскиот саем во Женева во март, а многу лесно може да се вброи меѓу најлудите мотоцикли било кога направени.
Read more
dkmsks.jpg

Нов рекорд: Kawasaki Ninja H2R до неверојатни 400km/h

Уште пред две години Kawasaki Ninja H2R ја изненади конкуренцијата - додека голем дел од суперспортските мотоцикли располагаа со околу 200 коњски сили, Ninja H2R се издигна на 300 коњи.
Read more
ilokeiler.jpg

Light Rider: Првиот 3D печатен мотоцикл

Компанијата APWorks, која е една од компаниите на Airbus, изработи електричен мотоцикл, чија конструкција е направена со 3D печатење. Во изработката на моделот Light Rider е користена технологија од авио-индустријата.
Read more
реклама

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Read more

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Read more