Автомобили

Topolino е најмалиот електричен автомобил на FIAT

Оние што мислат дека New 500 е најмалиот електричен автомобил на FIAT, не се баш во право, бидејќи италијанскиот производител го претстави Topolino.
Read more
filter

Citroën го претстави хибридниот C5 Aircross

Француската компанија Citroën ја претстави хибридната верзија на својот модел C5 Aircross.
Read more
play_arrow

Светски рекорд: Електричен автомобил помина 2000 километри без застанување

Досегот е еден од главните недостатоци на електричните автомобили, според противниците на електрификацијата.
Read more

Пресметката е јасна: Еуро 7 ги поскапува автомобилите за 2.000 евра

Половните автомобили веќе поскапеа за околу 25 отсто, поскапеа и новите автомобили, а најавените европски правила се закануваат да доведат до ново поскапување.
Read more

Што означуваат зелените ленти што се појавија на патиштата во Словенија?

Во словенечкиот град Потоки, недалеку од Јесенице, се појавија зелени сообраќајни ленти.
Read more

Tesla Model Y е најпродаван автомобил во светот

Уште во август 2022 година, извршниот директор на Tesla, Илон Маск, за време на годишниот состанок на акционерите најави дека Model Y ќе стане најпродаваното ново возило во светот во 2023 година.
Read more
play_arrow

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Повеќето возачи знаат дека треба да се тргнат кога поминува возило со ротационо светло,  но што да правите кога ќе видите возило со зелено трепкачко светло?
Read more

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Производителите на гуми се под притисок речиси буквално повторно да го измислат тркалото, бидејќи регулаторите ја фокусираат својата контрола на загадувањето од гумите, кое ќе се зголемува како што ќе расте бројо
Read more
play_arrow
filter

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Беше најавен како нов модел, но во реалноста тоа е малку подетален редизајн на актуелниот модел.
Read more
filter

Bentley ги претстави моделите Bentayga и Continental GTC Huntsman Edition

Read more
play_arrow
filter

Легендарната BMW Серија 5 првпат и „на струја“

Осмата генерација стапува на сцена половина век откако првата Серија 5 ја виде светлината на денот.
Read more
play_arrow
filter

Volkswagen ја најави премиерата на Touareg

Германскиот автомобилски гигант утре ќе ја претстави рестилизираната верзија на својот најголем теренец во Европа.
Read more