Автомобилите на иднината ќе имаат ласерски и електромагнетни бришачи

Кога станува збор за иновации во автомобилската индустрија, Tesla е во првите редови во последно време.

Во 2019 година, американскиот производител на електрични возиила наводно започнал да работи на идејата за чистење на шофершајбната со ласерски зраци. Две години подоцна, патентот на Tesla Motors за ласерски бришачи беше заштитен во канцеларијата за патенти во САД, пишува The Driven.

Официјално се нарекува „Импулсно ласерско чистење на остатоци акумулирани на стаклени предмети во возилата и фотоволтаични склопови“, а се шпекулира дека оваа технологија би можела да дебитира на моделот Tesla Cybertruck. Причината е што прототипот на ова возило претставен во ноември 2019 година немаше бришачи на шофершајбната.

Покрај тоа, компанијата наводно развила електромагнетни бришачи.

Се подразбира дека електромагнетните бришачи би биле полесна и пореална опција за развој и производство, па наскоро може да ги видиме на некои возила на Tesla.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Авто новости

Колку чини одржувањето на Bugatti Chiron од 2,5 милиони долари?

Read more

Цените на половните автомобили во Германија рушат рекорди

Read more

Колкави се трошоците за поправка на електричен автомобил?

Read more

Volvo има ново лого

Read more
 

Автомобили

Колку чини одржувањето на Bugatti Chiron од 2,5 милиони долари?

Читај повеќе

Цените на половните автомобили во Германија рушат рекорди

Читај повеќе

Колкави се трошоците за поправка на електричен автомобил?

Читај повеќе

Volvo има ново лого

Читај повеќе

Дали можете да ја утврдите точната километража на половно возило?

Читај повеќе

Новото ремек дело на Ferrari пристигнува во ноември

Читај повеќе

Како да откриете дали автомобилот што сакате да го купите бил поплавен?

Читај повеќе

Дали адитивите за гориво навистина помагаат?

Читај повеќе
  • filter

За колку ќе се продаде Yugo Cabrio од 1990 година со поминати 595 километри?

Читај повеќе