Автомобилот Ford Escort на принцезата Дијана оди на аукција

Принцезата Дијана беше една од најпознатите личности на 90-тите години од минатиот век, а сега нејзиниот автомобил оди на аукција.

Иако максимално ја чуваше својата приватност, Дијана постојано беше во фокусот на медиумите и папараците, важеше за една од најфотографираните личности во светот. Беше позната и по нејзината љубов кон автомобилите.

Еден од нејзините први автомобили беше Ford Escort произведен во 1981 година, го доби како подарок за свршувачката од принцот Чарлс, два месеци пред венчавката.

Автомобилот принцезата го користеше до август, 1982 година за лични потреби, а воедно тоа и беше најсреќниот период од нејзиниот брак со принцот од Велс.

Потоа автомобилот исчезна, а сега повторно се појави и ќе биде ставен на продажба на аукција на 29 јуни. Се наоѓа во оригинална состојба со фабричката боја, а минал нешто над 133.000 километри. Ќе биде продаден со оригиналните регистарски ознаки WEV 297W.

Се проценува дека ќе биде продаден по цена меѓу 30.000 и 40.000 фунти.

реклама

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Авто новости

Пристигна Tesla Model S Plaid со над 1.000 коњски сили

Read more

Пристигна новиот Tesla Model S Plaid

Read more

Познато кога ќе биде претставен новиот Nissan Z

Read more

Автомобилот Ford Escort на принцезата Дијана оди на аукција

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Пристигна Tesla Model S Plaid со над 1.000 коњски сили

Читај повеќе

Honda со тизери го најави новиот Civic

Читај повеќе
  • play_arrow

Пристигна новиот Tesla Model S Plaid

Читај повеќе
  • filter

Познато кога ќе биде претставен новиот Nissan Z

Читај повеќе

Автомобилот Ford Escort на принцезата Дијана оди на аукција

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковчези на тркала: Најлошите креш-тестови на сите времиња

Читај повеќе
  • filter

Wartburg P100 - „комунистичка авангарда“ која никогаш не виде бел ден

Читај повеќе
  • filter

Toyota го претстави новиот Land Cruiser

Читај повеќе
  • filter

Opel го претстави освежениот Grandland

Читај повеќе