Автомобилскиот OS Android Auto доби темен режим

Оперативниот систем на Google наменет за употреба во автомобили доби мало, но значително освежување. Компанијата ја претстави новата верзија на Android Auto системот, која отсега ќе има темен режим на работа.

Новиот Android Auto би требало да биде поедноставен и побрз, со поголема интуиција и автономија, а ќе доаѓа со вграден темен режим.

Во новиот дизајн на овој оперативен систем се истакнува нова, динамична навигациона лента на долниот дел од корисничкиот интерфејс. Наместо досегашните статични бели копчиња на црна подлога, новата верзија им овозможува на дел од апликациите да преземат дел од навигационата лента и така обезбедува поголема контрола без притоа возачот да има потреба да го активира модот на целосната апликација.

На пример, доколку користите Google Maps за да го најдете патот до одредена локација, но ја немате отворено целосната апликација, навигационата лента ќе ви го покаже следниот чекор, односно следното упатство или свртување. Доколку ја имате отворено целата мапа навигационата лента ќе ги покаже, односно истакне контролите Play, Pause и Skip.

реклама

Маск: Време е Amazon да се разбие

Read more

[КАЈГАНА интервју] Себастијан Ерера - наскоро колумбиски шмек во репрезентацијата на Македонија?

Read more

Задолжителен 14-дневен карантин во Бугарија за наши државјани при влез во таа земја

Read more

Снајдер: Можев да бидам како Меси или Роналдо, но не сакав

Read more

Софтвер

Како да го избришете профилот на Zoom?

Read more

Водич за почетници - како да користите Twitter?

Read more

Како да го користите стикерот за поддршка на мали бизниси на Instagram?

Read more

Десктоп верзијата на WhatsApp ќе нуди видеоповик за 50 луѓе

Read more

Гик

Маск: Време е Amazon да се разбие

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за видеоиграта Project Cars 3

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го избришете профилот на Zoom?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Hublot произведе паметен часовник кој чини 5.800 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Гејмерски рекорди кои најверојатно никогаш нема да бидат срушени

Читај повеќе

Колку смисла имаат тестовите на антитела на коронавирус?

Читај повеќе

Сепак следат сѐ што правиме онлајн - Google пред тужба за нарушување на приватноста

Читај повеќе

Научниците открија: Овде воздухот е најчист во светот

Читај повеќе
  • filter

HP го претстави новиот лаптоп Omen 15 наменет за гејмери

Читај повеќе