Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Денешните автомобили се полни со нови технологии и бројни трикови кои се таму за да ни го олеснат животот, а истото важи и за нивните клучеви.

Иако, покрај скриениот механички клуч, на прв поглед изгледа дека има само копчиња за отклучување и заклучување на вратите, со вистинската комбинација на овие две копчиња може да дојдете до некои изненадувања.

Клучот од автомобилот има голема тајна за која знаат многу малку сопственици на автомобили. Затоа направивме список на автомобили каде што може да се направи оваа тајна функција.

Денес, сите автомобили имаат безжични клучеви или едноставно ги нарекуваме далечински со кои ги отклучуваме и заклучуваме автомобилите, ја отвораме задната врата, но и го стартуваме моторот.

Некои од нив имаат и други функции кои се корисни. Еве за што станува збор.

На далечинскиот клуч притиснете го копчето за отклучување на автомобилот, отпуштете го и притиснете го повторно и држете го притиснато некое време. На овој начин, овозможивте автоматско спуштање и подигнување на прозорците.

Оваа функција е објаснета во фабричкото упатство за одржување на возилото, кое доаѓа со новиот автомобил. Но, кој ги чита тие, нели?

Се разбира, ова не функционира кај сите модели на автомобили, па сега веројатно се прашувате дали ќе работи и кај вашиот. Следува список на автомобили на кои работи:

Acura (MDX/TL/TSX/ZDX)

Alfa Romeo (159)

Audi (A1/A2/A3/A4/A5/A6/A7/A8)

BMW (3 Series/5 Series/6 Series/7 Series/M5/Z4)

Chevrolet (Corvette/Equinox)

Chrysler (Sebring/Town & Country)

Dodge (Challenger/Charger/Durango/Grand Caravan/Journey/Ram)

Fiat (Bravo)

Ford (C-Max/F150/Focus/Focus Ghia/Fusion/Galaxy/Mondeo/S-Max/Taurus)

Honda (Accord/Accord Crosstour/Odyssey/Pilot/Ridgeline)

Infiniti (G25x/G35/G37/I30/I35/M35/QX56)

Jeep (Grand Cherokee)

Jaguar (S Type/XF/XJ8/XK8)

Lexus (ES300/GS350/IS250/RX300/RX350/RX400h)

Lincoln (LS/MKX/MKZ/Zephyr)

Mazda (6/CX-9/MX-5 Miata)

Mercedes-Benz (B180/C240/C300/CLK350/CLS550/E350/E430/E500/GL450/ML550)

Mini Cooper (Clubman/S/Mayfair)

Nissan (350Z/Altima/Armada/Maxima/Murano/Pathfinder/Titan)

Opel

Peugot (508)

Saab (9-3)

SEAT (Leon)

Škoda (Fabia/Octavia II)

Toyota (Prius)

Vauxhall (Insignia/Vectra/Zafira)

Volkswagen (Beetle/Golf/Jetta/Passat/Polo/Routan)

Volvo (C30/S40/S60/V50)

реклама

Јавноста незадоволна од статуата на покојниот пејач: Ако ова е Тоше...

Read more

Осум секс митови што важат само во порно филмови

Read more

Четири нови авиодестинации од Скопје до крајот на годинава

Read more

Газдата на Њукасл пречекан со транспарент: Треба да си терорист и убиец за да купиш англиски клуб

Read more

Авто новости

Дали би го нарачале: Golf „двојка“ со мотор на Tesla

Read more

Рачен или автоматски менувач: Каков бираат мажите, а каков жените возачи?

Read more

Кои се финалистите во изборот за Best Buy автомобил на годината?

Read more

Рекордна продажба на Toyota во Европа

Read more
 

Автомобили

  • filter

Дали би го нарачале: Golf „двојка“ со мотор на Tesla

Читај повеќе

Рачен или автоматски менувач: Каков бираат мажите, а каков жените возачи?

Читај повеќе
  • filter

Кои се финалистите во изборот за Best Buy автомобил на годината?

Читај повеќе
  • filter

Рекордна продажба на Toyota во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Како ќе изгледа новиот Chevrolet Corvette Z06?

Читај повеќе

Tesla постигна рекордна продажба

Читај повеќе
  • filter

Тјунираниот „ѕвер“ Mercedes-AMG GLC 63 S Coupé сега развива 707 КС

Читај повеќе
  • filter

Познато кога ќе пристигне новиот Range Rover

Читај повеќе
  • filter

Возилото на иднината: Роботското такси OnePod на Volkswagen

Читај повеќе