Автопат со најубав поглед во светот

Кина важи за земја што ја красат многу природни убавини и архитектонски чуда.

Затоа автопатот Непу-Напо, што се протега во југозападниот регион Гуангси, навистина е посебен: ги спојува овие две убавини.

Бетонската конструкција е моќен контраст на густите шуми во ридовите низ кои поминува, што резултира со глетка на која никој не останува рамнодушен.

Светските медиуми го прогласија автопатот S60 во близина на границата со Виетнам, за автопат со најубав поглед.

Иако на снимките од воздух често изгледа празен, овој автопат е граден за иднината. Во најнаселената земја на светот живеат 1,3 милијарди луѓе, од кои 40% во руралните средини.

реклама

Архитектура

Детали поради кои вашиот дом изгледа невкусно

Read more

Неверојатни футуристички градови што се градат во моментов

Read more

15-те најголеми фабрики во светот

Read more

Поглед во внатрешноста на најтенкиот облакодер во светот

Read more

Нови видеа

play_arrow

Која земја го измислила фудбалот?

Read more
play_arrow

15 најнапредни воени бродови во светот

Read more
play_arrow

Најсмешната фејл компилација на неделата

Read more
play_arrow

10 чекори до совршени стомачни мускули

Read more
play_arrow

15 најмоќни кинески воени возила

Read more
play_arrow

Најконтроверзното славење гол на Светско

Read more
play_arrow

15 најневеројатни подводни откритија

Read more
play_arrow

Што ако НАСА никогаш не постоеше?

Read more
play_arrow

Како изгледа глобално затоплување од 3°C?

Read more
play_arrow

Непријатни ситуации во погрешно време, фејл компилација

Read more
play_arrow

Неверојатни футуристички градови што се градат во моментов

Read more
play_arrow

Прв тизер трејлер за документарецот на Хари и Меган за Netflix

Read more