Автопилотот на Tesla „киксна“ на европскиот тест за безбедност

Системот на Tesla го зазеде само шестото место од десетте тестирани технологии за самоуправување на последниот тест на организацијата EuroNCAP.

Автопилотот на Tesla зазеде послаба позиција од очекуваното меѓу 10-те тестирани модели, пред сѐ поради неговата мала способност да го задржи возачот поангажиран и пофокусиран на возењето.

Овој систем во возилото Tesla Model 3 забележа резултат од само 36 поени во проценката на неговата способност да го задржи фокусот на возачот на патот, додека доби висок резултат (95 поени - најмногу од сите) за перформанси и способност за реакција во итни ситуации.

Model 3 собра вкупно 131 поен на тестот и доби оцена 2, додека најдобропласираниот Mercedes GLE имаше 174 поени и оцена 4, или „многу добар“, за своите системи за помош на возачот.

Патем, повеќето од тестираните модели добија 60 или повеќе поени во областа фокусираност на возачот на патот, што утврди дека Model 3 на Tesla се претстави послабо во рангирањето на EuroNCAP.

Покрај Mercedes GLE, вкупно највисоки поени имаа BMW Series 3 (172) и Audi Q8 (162) - обајцата со рејтинг од 4.

На четвртото место е Ford Kuga (152) со рејтинг 3, а петти е VW Passat (137) со рејтинг 2.

Зад Tesla се најдоа Nissan Juke (124), Volvo V60 (120), Reno Clio (105) и Peugeot 2008 (101).

Во оваа пригода, EuroNCAP предупреди дека многу сопственици на возила се во заблуда дека со купувањето автомобил со современ систем за асистенија при возењето всушност купуваат „самовозечко“ возило.

За ова придонесуваат и несоодветните комерцијални имиња што компаниите им ги ставаат на нивните системи, како на пример Autopilot, ProPilot или CoPilot.

Remote video URL
реклама
На Анчелоти му се криви судиите па бара видеотехнологија

На Анчелоти му се криви судиите па бара видеотехнологија

Read more
Препораки на ДЗС за најавениот топлотен бран

Препораки на ДЗС за најавениот топлотен бран

Read more
Тиго Фајнанс – две години синоним за достапност и брзина во финтек индустријата

Тиго Фајнанс – две години синоним за достапност и брзина во финтек индустријата

Read more
„Skopje Calling“ одложен за септември

„Skopje Calling“ одложен за септември

Read more

Авто новости

Премиера: Volkswagen T7 Multivan

Read more

Кои е-автомобили можат да поминат најмногу километри пред да се испразни батеријата?

Read more

Пристигна Tesla Model S Plaid со над 1.000 коњски сили

Read more

Пристигна новиот Tesla Model S Plaid

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Премиера: Volkswagen T7 Multivan

Читај повеќе

Кои е-автомобили можат да поминат најмногу километри пред да се испразни батеријата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Пристигна Tesla Model S Plaid со над 1.000 коњски сили

Читај повеќе

Honda со тизери го најави новиот Civic

Читај повеќе
  • play_arrow

Пристигна новиот Tesla Model S Plaid

Читај повеќе
  • filter

Познато кога ќе биде претставен новиот Nissan Z

Читај повеќе

Автомобилот Ford Escort на принцезата Дијана оди на аукција

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковчези на тркала: Најлошите креш-тестови на сите времиња

Читај повеќе
  • filter

Wartburg P100 - „комунистичка авангарда“ која никогаш не виде бел ден

Читај повеќе