ФИФА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КАТАР 2022

Азар: Германци, тука сме да играме фудбал, а не да испраќаме политички пораки

Германските фудбалери позираа со рацете на уста пред првиот меч на Светското првенство, поразот од Јапонија со 2:1. Така тие протестираа поради непочитувањето на човековите права во Катар, но и поради тоа што не им беше дозволено да „зборуваат“ за тоа. Поточно, затоа што ФИФА под закана со жолт картон и суспензија им забрани да ја носат капитенската лента во виножито боја со натпис One Love (Една љубов).

Капитените на Данска, Англија, Велс, Холандија, Швајцарија, Германија и Белгија сакаа да предупредат дека хомосексуалноста е забранета и казнива со смрт во Катар.

Откако беа спречени во тоа, Германците го изведоа симболичниот гест.

Еден Азар, капитен на Белгија и со тоа еден од оние на кои му е забрането да ја носи лентата со порака, не се пожали на тоа, туку го прокоментира потегот на Германците:

„Во ред, се замолчија, но на крајот загубија. Подобро ќе беше да не го направеа тоа и да победеа. Тука сме да играме фудбал, а не да испраќаме политички пораки. Другите луѓе се подобри во тоа. Сакаме да бидеме фокусирани на фудбалот“, изјави Азар и накратко ја прокоментира забраната која му е изречена:

„Непријатно ми е да зборувам за тоа. Тука сум да играм фудбал. Не сакав да ги започнувам натпреварите на Светското првенство. со жолт картон поради носењето на таа лента, тоа би било иритирачко“.

Тагови
реклама

Падна нов договор за цената на руската нафта

Read more

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Фудбал

Шок за Бразил: Крај на Мундијалот за двајца репрезентативци

Read more

Моментот кога ни судијата не сака, ама мора да додели црвен картон

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Познати двојките од осминафиналето на Мундијалот во Катар

Read more
 

Спорт

Шок за Бразил: Крај на Мундијалот за двајца репрезентативци

Читај повеќе

Моментот кога ни судијата не сака, ама мора да додели црвен картон

Читај повеќе
  • play_arrow

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Читај повеќе
  • play_arrow

Леброн го престигна Меџик Џонсон во победата на Лејкерс

Читај повеќе

Познати двојките од осминафиналето на Мундијалот во Катар

Читај повеќе

УЕФА почна истрага против Јувентус

Читај повеќе

Германците во шок: Ова е срамота и целосна катастрофа

Читај повеќе

Најтажната фотографија од СП во Катар

Читај повеќе

Како изгледаше најлудата група во историјата на Светските првенства?

Читај повеќе