Азар пред натпревар се заигрувал „Mario Kart“

Фелипе Луис вели дека неговиот поранешен соиграч има недостаток на фудбалска амбиција, а како потврда за тоа наведе еден интересен податок.

Еден Азар го има талентот како Лео Меси, но не гаи амбиции да биде најдобар. Ова го тврди бразилскиот дефанзивец Филипе Луис кој беше соиграч со Азар во Челси.

„Еден и Нејмар се најдобрите играчи со кои некогаш со играл во ист тим - тие се добри колку Меси“, вели Филипе говорејќи за Daily Mail.

Бразилскиот лев бек со Азар настапуваше заедно само една сезона, односно 2014/15 кога тој беше дел од Челси. Азар во лондонскиот клуб настапуваше 7 сезони пред да се пресели во Реал Мадрид. Имаат играно еден против друг кога Филипе беше во Атлетико Мадрид, како и за своите репрезентации Белгија и Бразил кога играа една против друга на Мундијалот 2018 во Русија.

„Тој не тренираше добро, пет минути пред натпревар уште играше 'Mario Kart' во соблекувалната. Одеше на загревање без да си ги врзе врвките на копачите. И пак никој не можеше да му ја земе топката. Дриблаше по двајца, тројца и сам носеше победи“, раскажува Бразилецот.

Белгискиот офанзивец сега има 30 години, а во Реал наместо да се етаблира како еден од најдобрите фудбалери на светот, мака мачи со повреди и ретко игра.

„Азар има огромен талент. Веројатно му фали амбиција, да рече: 'Ќе бидам најдобриот играч на светот'. Бидејќи и може да биде“, додава тој.

Сега 35-годишниот Филипе Луис е во Фламенгу во татковината. Во Европа настапуваше уште и за Депортиво Ла Коруња и резервниот тим на Реал Мадрид на почетокот од кариерата.

реклама

Откриен е нов сој: Високозаразен, ја намалува ефикасноста на вакцината

Read more

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Read more

Пирати, блуд и неморал: Како „Божјата казна го стигна најгрешниот град во светот“?

Read more

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Read more

Фудбал

Седум трансфери од соништата што се претворија во кошмари

Read more

Ибра се враќа во шведската репрезентација: Пусти надежи или реалност?

Read more

Почна борбата помеѓу Реал и Ливерпул што може да ја смени историјата на фудбалот

Read more

Алексис: Го обожавам овој спорт, сакам цело време да играм

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Дали е ова најбруталниот старт на сезоната?

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум трансфери од соништата што се претворија во кошмари

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет суперѕвезди на кои забрзано им се губи сјајот

Читај повеќе

Ибра се враќа во шведската репрезентација: Пусти надежи или реалност?

Читај повеќе

Почна борбата помеѓу Реал и Ливерпул што може да ја смени историјата на фудбалот

Читај повеќе
  • play_arrow

Алексис: Го обожавам овој спорт, сакам цело време да играм

Читај повеќе
  • play_arrow

Скандалозно однесување: Контроверзниот Беноа Пер намерно изгуби меч на Аргентина Опен

Читај повеќе
  • play_arrow

МЗТ го прегази Ловќен во АБА2 лигата

Читај повеќе

Со новиот пораз и нов негативен рекорд за Ливерпул

Читај повеќе