Филм & ТВ

БАФТА награди 2019: „The Favourite“ со најмногу номинации

9. јануари 2019 - 13:36 | Б.С.Б.

Филмот „The Favourite“ на режисерот Јоргос Лантимос, со Оливија Колман во главната улога, доби вкупно 12 номинации за БАФТА наградите оваа година. Со седум номинации следат „Bohemian Rhapsody“, „First Man“, „Roma“ и „A Star Is Born“.

„Vice“ доби 6 номинации, додека филмот „BlacKkKlansman“ е номиниран во 5 категории.

Колман е номинирана за најдобра актерка, додека нејзините колешки од филмот Рејчел Вајс и Ема Стон се номинирани за најдобра споредна улога.

Ова се дел од номинациите:

1. Најдобар филм: 

BlackkKlansman

The Favourite

Green Book

Roma

A Star Is Born

2. Главна машка улога 

Бредли Купер – A Star Is Born

Кристијан Бејл – Vice

Рами Малек – Bohemian Rhapsody

Стив Куган – Stan & Ollie

Виго Мортенсен – Green Book

3. Главна женска улога

Глен Клоз – The Wife

Лејди Гага – A Star Is Born

Мелиса Мекарти – Can You Ever Forgive Me?

Оливија Колман – The Favourite

Вајола Дејвис – Widows

4. Режисер

Спајк Ли - BlacKkKlansman

Павел Павликовски – Cold War

Јоргос Лантимос - The Favourite

Алфонсо Каурон - Roma

Бредли Купер – A Star Is Born

 

Целосната листа погледнете ја овде.

Коментирај