Бајден: Автократска Русија е послаба отколку што се чини

Претседателот на САД Џо Бајден зборуваше за средбата со рускиот претседател Владимир Путин и рече дека во моментот Русија изгледа многу послаба отколку што е претставена во јавноста.

Во пресрет на состанокот со Владимир Путин во Женева, закажан за 16 јуни, американскиот претседател зборуваше за низа проблеми во односите меѓу двете сили.

На прашањето како е можно Путин да управува со Русија без проблеми од 1999 година и дека по толку години неговата политика не е променета, Бајден истакна дека има едноставен одговор на тоа.

„Тој е Владимир Путин. Автократите имаат огромна моќ и не мора да ѝ даваат отчет на јавноста за сè што прават“, рече Бајден.

Бајден се осврна и на моменталната состојба во Русија и зборуваше особено за економската состојба. Американскиот претседател истакна дека руската економија е 13 пати помала од САД, што ја прави послаба отколку што се чини.

„Русија има свои проблеми. Таа се занимава со својата економија, како и со пандемијата на коронавирус. Не се занимава само со САД и Европа, туку и со Блискиот Исток. Русија е вклучена во некои активности за кои веруваме дека се спротивни на меѓународните норми“, рече американскиот претседател.

Бајден на крајот од прес-конференцијата зборуваше и за актуелните проблеми меѓу двете земји поврзани со сајбер напади врз американски компании. Американскиот претседател повтори дека го повикал Путин уште пред изборите и му рекол дека ќе провери дали Путин е вмешан во сајбер напади.

„Имав пристап до безбедносни податоци и проверив сè. Путин бил вмешан во тие активности“, рече Џо Бајден.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Свет

Денеска ги трошиме последните ресурси на Земјата за 2021, а уште не е ни август

Read more

Макрон е како Хитлер? Антиваксерите го налутија претседателот

Read more

Pfizer: Третата доза од вакцината ја зголемува заштитата од делта сојот до 100 пати

Read more

Шумски пожар кај Анталија, хотелите немаат вода и струја, во тек евакуација

Read more
 

Вести

Дневен ковид биланс: 54 нови случаи oд 3.764 тестирања

Читај повеќе

Вучиќ: Ништо не бараме од Македонците, само братство и пријателство

Читај повеќе

Трговијата со луѓе за сексуална експлоатација е доминанта форма во Македонија

Читај повеќе

Скопје се топи на +40°C, Брзата помош има стотина интервенции дневно

Читај повеќе

Нула минути чекање на граница и една работна дозвола – бара бизнис заедницата

Читај повеќе

Еден загинат и двајца повредени во сообраќајка во Куманово

Читај повеќе

Денеска ги трошиме последните ресурси на Земјата за 2021, а уште не е ни август

Читај повеќе

Макрон е како Хитлер? Антиваксерите го налутија претседателот

Читај повеќе

Скопјани добиваат поевтино парно греење

Читај повеќе