Бајден е загрижен за Украина, предложи средба со Путин

Претседателот на САД, Џо Бајден, денеска телефонски разговарал со претседателот на Русија Владимир Путин, соопшти денеска Белата куќа. Во текот на разговорот Бајден предложил одржување средба со Путин „во трета земја“.

– Претседателот Бајден ја потврди својата цел за изградба на стабилни и предвидливи односи со Русија согласно интересите на САД, и предложи во наредните месеци средба на највисоко ниво во трета земја за разгледување на цел спектар проблеми со кои се соочуваат САД и Русија, се вели во соопштението.

Се вели и дека Бајден јасно ставил до знаење дека САД ќе дејствуваат одлучно во заштита на своите национални интереси во одговор на активностите на Русија како сајбернапади и вмешаност во изборите.

– Претседателот Бајден ја истакна недвосмислената заложба на САД за суверенитет и територијална целосност на Украина. Претседателот изрази загриженост по повод ненадејното зголемување на руската воена моќ во окупираниот Крим и на границите со Украина и ја повика Русија да ја деескалира ситуацијата, се вели во соопштението од Белата куќа.

Ова е прв разговор меѓу претседателите на САД и Русија откако Бајден одговори потврдно на прашање од новинар дали смета дека Путин е „убиец“.

реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Свет

Највисок скок на инфлацијата во САД во изминатите 12 години

Read more

Радован Караџиќ ќе го отслужи остатокот од доживотната казна во Велика Британија

Read more

Хамас испука 130 проектили кон Тел Авив

Read more

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more
 

Вести

Највисок скок на инфлацијата во САД во изминатите 12 години

Читај повеќе

Радован Караџиќ ќе го отслужи остатокот од доживотната казна во Велика Британија

Читај повеќе
  • play_arrow

Хамас испука 130 проектили кон Тел Авив

Читај повеќе

За патување на островите задолжителна грчката верзија на „Green Pass“

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Читај повеќе

Израел: Засега не планираме прекин на огнот

Читај повеќе

Има светло во тунелот: Грција го регистрираше друштвото „Крсте Мисирков“ од Воден

Читај повеќе

Сијарто: Вашето место е во ЕУ, Унгарија ќе стори сѐ тоа побрзо да се случи

Читај повеќе

Уште 30 дена притвор за Камчев, определен притвор и за Груевски

Читај повеќе