Бајден: Она што се случува во Газа не е геноцид

Американскиот претседател Џо Бајден силно го бранеше Израел, велејќи дека израелските сили не извршиле геноцид во воената кампања против милитантите на Хамас во Газа и ги отфрли критиките од пропалестинските демонстранти.

„Она што се случува во Газа не е геноцид“, рече Бајден во Белата куќа на настанот за месецот на еврејско-американското наследство.

На многу настани низ земјата, Бајден се соочи со протести од пропалестински застапници кои го нарекоа „геноциден Џо“ поради неговата цврста поддршка за Израел.

„Израел е жртва“

Во говорот на настан во Белата куќа, Бајден го истакна своето верување дека Израел е жртва од 7 октомври на нападот на милитантите на Хамас на југот на Израел, кога тие убија 1.200 луѓе и зедоа стотици заложници.

Тој исто така нагласи дека американската поддршка за безбедноста на Израелците е „непоколеблива“. „Ние стоиме со Израел за да го уништиме (лидерот на Хамас Јахја) Синвар и другите касапи на Хамас. Сакаме Хамас да биде поразен. Работиме со Израел за да го направиме тоа“, рече тој.

Преговорите меѓу Израел и Хамас за ослободување на болните, постарите и ранетите заложници кои сè уште ги држат милитантите се заглавени, но Бајден вети дека нема да се откаже од обидот да ги ослободи.

Бајден, исто така, повика на итен прекин на огнот во Газа, што го повтори во неговиот почеток на колеџот Морхаус во неделата.

ICC бара апсење на Нетанјаху

Тој, исто така, ја отфрли изјавата на главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд (ICC), Карим Кан, кој побара налози за апсење на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и министерот за одбрана Јоав Галант за наводни воени злосторства.

Обвинителот на ICC, исто така, во понеделникот рече дека побарал налози за апсење на шефот на Хамас Синвар и уште двајца водачи на Хамас.

Бајден се соочи со зголемен политички притисок од неговата партија во последниве месеци поради неговото справување со конфликтот во Газа, бидејќи бројот на палестински загинати се искачи на повеќе од 35.000, според Министерството за здравство на Газа, а израелската опсада создаде ужасни хуманитарни услови во Газа.

реклама

Свет

Советот на ЕУ поддржа формирање база на таленти: Ќе се олесни вработувањето лица од трети земји

Read more

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Read more

Флотата на руската морнарица пристигна во Куба

Read more

Г7 испраќа 50 милијарди долари профит од замрзнатите руски средства во Украина

Read more
 

Вести

  • filter

Диво месо на Албанскиот театар, штипската Лекција и Натчовек на Драмски театар од Варна на претпоследниот ден на фестивалот

Читај повеќе

Изведба на танцовиот дует LOUNGE на Марга Алфејрау, Мириам Лукас и Мириана Бененге на Викендот на гордоста

Читај повеќе

Со прогласување на наградените и проекција на Златната треска на Чарли Чаплин се затвора 14. Филозофски филмски фестивал

Читај повеќе

Советот на ЕУ поддржа формирање база на таленти: Ќе се олесни вработувањето лица од трети земји

Читај повеќе

Цената на мазутот се зголемува, бензините и дизелот остануваат непроменети

Читај повеќе

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Читај повеќе

Заев и Ципрас: Прекршувањето на договорот од Преспа ќе ја доведе до егзистенцијален предизвик иднината на Северна Македонија

Читај повеќе

Флотата на руската морнарица пристигна во Куба

Читај повеќе

Г7 испраќа 50 милијарди долари профит од замрзнатите руски средства во Украина

Читај повеќе