Бајден: Разбирам дека сте загрижени за моите години, се кандидирам оти Трамп ќе ја уништи демократијата

Макфакс
/ 19.09.2023 / 09:54

Џо Бајден – најстариот американски претседател во историјата на земјата, синоќа изјави дека го разбира фокусот на неговата возраст, но дека се кандидирал за реизбор бидејќи Доналд Трамп сака да ја „уништи“ американската демократија.

80-годишникот обично избегнува такви прашања, но сега во Њујорк говореше за неговата возраст, коментирајќи дека неговото искуство му помогнало да се справи со кризи како Украина и ковид.

„Се чини дека многу луѓе се фокусирани на мојата возраст“, рече Бајден. „Разбирам, верувајте ми, го разбирам тоа повеќе од било кој“.

Потоа додаде: „Се кандидирам затоа што демократијата е загрозена, бидејќи во 2024 година демократијата повторно е на гласање. И нема сомнеж: Доналд Трамп и неговите републиканци се решени да ја уништат американската демократија“.

Бајден додаде дека нема да им се поклони на диктаторите.

Анкетите покажуваат дека американските гласачи се загрижени за возраста на Бајден пред веројатниот реванш следната година против Трамп, кого го порази во 2020 година.

Трамп во интервју емитувано во неделата рече дека Бајден не е премногу стар, но дека е неспособен.

Тагови
реклама

Пороен дожд, град и силен ветер во Качаничката Клисура и Скопска Црна Гора

Read more

Кога почнува староста?

Read more

Ѓоковиќ контра Јокиќ: Да ја претставуваш својата земја на Олимпијада е чест и привилегија

Read more

Ревматолог советува што да јадете наутро за здрави зглобови

Read more

Свет

Фотографии сведочат за хаосот во сингапурскиот авион

Read more

Санкциите против Русија најмногу се заобиколуваат преку Кина, ОАЕ и Турција

Read more

Силни турбуленции на летот Лондон-Сингапур: Еден загинат, над 30 повредени

Read more

ЕУ го одобри првиот закон во светот за вештачка интелигенција

Read more
 

Вести

Фрагментирана интроспекција – изложба на скулптури на Слободан Милошевски во Неготино

Читај повеќе
  • filter

Поплавувања и штети од пороен дожд и град во Куманово, Старо Нагоричане и Липково, се очекува зголемување на водостојот на Лепенец

Читај повеќе

Светската пијанистичка ѕвезда Фазил Сај на официјалното затворање на концертната сезона на Македонската филхармонија

Читај повеќе

Вучиќ за гласањето на Резолуцијата за Сребреница: Ќе има разочарувачки вести за ставовите на некои земји за кои не очекувавме да ни забијат нож во грб

Читај повеќе

ДИК за денешното прегласување: Се одвиваше непречено, без пријавени нерегуларности

Читај повеќе

Пороен дожд, град и силен ветер во Качаничката Клисура и Скопска Црна Гора

Читај повеќе

Палевски спроведен во Кривичниот суд: Негира вина

Читај повеќе

Мајска сесија – Дојди да се преслушаме: На УКИМ голем концерт по повод Денот на Европа

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Фотографии сведочат за хаосот во сингапурскиот авион

Читај повеќе