Пред Генералното собрание на ОН

Бајден: Само Русија стои на патот на мирот, но ќе се измори

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, се обрати пред Генералното собрание на ОН, кој рече дека овогодинешната сесија е во „сенка на војната“, но дека светот не смее да дозволи Русија да ја „брутализира“ Украина без последици.

За време на своето обраќање, Бајден рече дека собранието на ОН оваа недела е „помрачено од сенката на војната“, која тој ја опишува како „незаконска освојувачка војна со отворени провокации од Русија“ против Украина.

„Ниту една нација не сака војната да заврши повеќе од Украина“, рече тој, повторувајќи ја американската поддршка за Киев и неговите напори да донесе „дипломатско решение за праведен и траен мир“.

Тој вели дека Русија сноси единствена одговорност за војната во Украина и дека таа сама има моќ веднаш да ја прекине војната.

„Само Русија стои на патот на мирот бидејќи цената на Русија за мир е капитулацијата на Украина, украинската територија. Русија ќе се измори и не смееме да дозволиме да ја брутализира Украина без никакви последици“, рече Бајден и продолжи:

„Русија верува дека светот ќе се замори и ќе дозволи да ја брутализира Украина без последици. Но, ве прашувам ова: ако ги напуштиме основните принципи на Повелбата на ОН за да го смириме агресорот, може ли која било земја-членка да биде сигурна дека е заштитена? нека Украина се подели, дали независноста на која било нација е безбедна?“, прашува Бајден.

Тој исто така нагласи дека САД ќе продолжат да стојат покрај народот на Украина додека го бранат својот суверенитет и територијален интегритет и слобода.

Бајден ја искористи можноста да зборува за постоењето на вештачката интелигенција, сметајќи дека таа со себе носи доза на опасност.

Бајден вели дека вештачката интелигенција мора да биде „безбедна“ пред да биде објавена во јавноста. Тој вели дека владите треба да управуваат со оваа технологија - не обратно.

„Треба да се погрижиме да ги користиме овие алатки како можности, а не како оружје на угнетување“, вели тој.

Покрај тоа, егзистенцијална закана, според мислењето на Бајден, се и климатските промени.

Набројувајќи голем број неодамнешни природни катастрофи - топлотни бранови во САД и Кина, шумски пожари во САД и Европа, суша во Африка и поплави во Либија - Бајден вели дека заедно тие покажуваат што го чека светот доколку не се намали зависноста од фосилните горива.

„Од првиот ден од моето претседателство, САД ја третираат оваа криза како егзистенцијална закана што ја претставува, не само за нас, туку и за целото човештво“, рече Бајден.

Покрај вештачката интелигенција, климатските промени и Украина, тој рече дека САД сакаат „одговорно да управуваат“ со односите со Кина.

„Кога станува збор за Кина, сакам да бидам јасен и доследен. Ние се стремиме одговорно да управуваме со конкуренцијата меѓу нашите земји за да нема конфликт“, заклучува Бајден.

реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Свет

Државата им ги одзема децата на мафијашите во Италија

Read more

Полскиот премиер до Зеленски: Не ги навредувај Полјаците

Read more

Во САД откриени делови од мотори за авиони без сертификат, истрага е спроведена и во Европа

Read more

Нагорно-Карабах по примирјето: Преговори без резултати и остри предупредувања до Азербејџан од ОН

Read more
 

Вести

  • filter

Чекална во Центар

Читај повеќе

Во Загреб пристигнаа налози за апсење, Грците бараат екстрадиција на уште десет навивачи

Читај повеќе

Државата им ги одзема децата на мафијашите во Италија

Читај повеќе

Полскиот премиер до Зеленски: Не ги навредувај Полјаците

Читај повеќе

Сончево време со температура до 35°C

Читај повеќе

Косово врие од лажни евро монети – уапсени и лица од Македонија

Читај повеќе

Георгиевски до Груевски: Сè што ми направи мене, сега ти го прават тебе

Читај повеќе

Бислимоски: Ако не се постави цевководот на мостот Беласица, ќе имаме ценовно цунами со парното греење

Читај повеќе

Фрлени бомби врз три куќи на српски политичари во Косово

Читај повеќе