Бајден: Сенатот не може да го избегне филибастерот и да го заштити правото на абортус

Американскиот претседател Џо Бајден во петокот пред група демократски гувернери изјави дека нема доволно гласови во Сенатот за да се избегне филибастерот (тактика на опструкција) за заштита на правото на абортус по одлуката на Врховниот суд.

Бајден го повика Сенатот да се ослободи од филибастерот – супермнозинство за кое е потребна поддршка од 60 од 100 сенатори за да се донесе закон, односно пресудата од 1973 година да стане закон.

Тој помина 36 години во Сенатот и го поддржа филибастерот, но сега сè повеќе настојува да го промени, бидејќи републиканците веќе блокираа неколку негови главни иницијативи, вклучувајќи го и предлог законот за гласачките права.

Бајден е уверен дека некои американски држави ќе се обидат да уапсат жени поради преминување на државните граници за да направат абортус, откако Врховниот суд го укина уставното право за абортус во целата земја.

Тринаесет држави предводени од републиканците го забранија или строго го ограничија абортусот по одлуката на Уставниот суд. Жените во оние држави кои сакаат абортус можеби ќе треба да патуваат во држави каде што е сè уште легален.

Тагови
реклама

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Свет

Еден загинат и десетици повредени во невреме на фестивал во Шпанија

Read more

МААЕ: И покрај гранатирањето, нема ризик за безбедноста на нуклеарката Запорожје

Read more

Работници од окупираната нуклеарна централа: Русите нè држат на нишан

Read more

Два воза на смртта се судрија во Леголанд во Германија, повредени 34 лица

Read more
 

Вести

Пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Читај повеќе

Еден загинат и десетици повредени во невреме на фестивал во Шпанија

Читај повеќе

Санкционирани 212 возачи во Скопје, 42 во Битола

Читај повеќе

21 година Рамковен договор

Читај повеќе

На Табановце и Пелинце за влез и излез од државава се чека околу 2 часа

Читај повеќе

Вучиќ, Ковачевски и Рама на 1 септември го отвораат саемот Винска визија на Отворен Балкан во Белград

Читај повеќе

Еден сребрен и два бронзени медали за македонските учесници на информатичката Олимпијада

Читај повеќе

The New York Times: Дали Русија ја користи Србија да поттикне конфликт на Балканот

Читај повеќе

На Богородица за излез од земјава се чека половина час

Читај повеќе