Бајден со признавање на геноцидот врз Ерменците ќе ги наруши односите со Турција

Американскиот претседател Џо Бајден подготвен е официјално да ги признае убиствата на повеќе од милион Ерменци на почетокот од 20 век како геноцид, со што дополнително ќе се разгорат тензиите помеѓу Вашингтон и Анкара, пренесе СNN.

Неименувани претставници на американската администрација изјавија дека Бајден ќе даде изјава на 24 април по повод Денот на сеќавање на масовните убиства на Ерменците.

Иако поголем број историчари оценуваат дека Отоманската империја извршила геноцид врз Ерменците и припадниците на другите етнички и верски малцинства помеѓу 1915 и 1923 година, Турција тврди дека тоа било време на војна и оти имало  загуби на двете страни, како и дека убиени се околу 300.000 Ерменци.

Бајден во предизборната кампања вети дека, како претседател, „ќе ја поддржи резолуцијата со која се признава геноцидот врз Ерменците“. Слични ветувања даваа и претходните американски претседател, но не ги исполнија.Барак Обама и Доналд Трамп го избегнуваа терминот геноцид поради можниот гнев на Анкара.

Повеќе од 100 члена на Претставничкиот дом во средата потпишаа писмо до Бајден во кое го повикуваат да стане првиот американски претседател, кој официјално ги признал злосторствата од Првата светска војна како геноцид.

Претходно, шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу истакна дека Турција не е загрижена за евентуалната одлука на Бајден и во истовреме дека тоа „ќе им наштети“ на односите меѓу двете земји.

Турција би можела да создаде неформални бариери за увоз од САД, рече Синан Улген, поранешен турски дипломат и претседател на тинк-тенк „Едам“ во Истанбул, нагласувајќи дека одговорот најверојатно ќе земе предвид дека многу турски граѓани го делат ставот на Владата за историјата .

Според аналитичарите Анкара би можела да реагира привлекувајќи го вниманието кон третманот на европските имигранти во однос на домородните Американци и, иако е помалку веројатно, да им забрани на САД да ја користат воздушната база Инџирлик.

Односите помеѓу САДС и Турција се влошени изминатите години поради одлуката на Анкара да го купи рускиот ракетен одбранбен систем С-400, како и поради прашањата за човековите и граѓанските права од претседателот Реџеп Тајип Ердоган и улогата на Турција во неколку регионални конфликти.

Бајден би можел да стане првиот американски претседател кој би го признал геноцидот врз Ерменците, иако Роналд Реган во 1981 година во писмената изјава за холокаустот укажа на геноцидот врз Ерменците.

Во 2019 година, Конгресот на САД со големо мнозинство усвои необврзувачка резолуција во Претставничкиот дом и Сенатот, нарекувајќи ги акциите од 1915 година геноцид. 

реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Свет

Германија ја дозволи вакцината на AstraZeneca за сите возрасти

Read more

САД се заканува: Ќе ѝ одговориме на Русија за секоја агресивна постапка

Read more

Фармацевтските здруженија се против укинувањето на патентите за вакцините

Read more

Moderna: Трета доза од вакцината штити од бразилскиот и јужноафриканскиот сој

Read more
 

Вести

Германија ја дозволи вакцината на AstraZeneca за сите возрасти

Читај повеќе

Вработена во општина Гази Баба пријавила обид за напад од колега-советник

Читај повеќе

Објавена новата историска книга од проф. д-р Стефан Влахов - Мицов

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: позитивни 12,18% од тестираните, 26 починати

Читај повеќе
  • filter

Масовен протест во Атина, Ципрас и Варуфакис заедно со демонстрантите

Читај повеќе

„Волшебниот Моцарт“ за старт на серијалот „Мајски концерти“ на Националната опера и балет

Читај повеќе

Како да го забрзате растот на Вашиот мал бизнис со минимален влог?

Читај повеќе

Г7 повика на отпочнување на преговорите за членство Северна Македонија и Албанија во ЕУ

Читај повеќе

Заев за средбата Пендаровски-Мицкоски: Поборник сум за дијалог, од средбата нема зијан, само добивка

Читај повеќе