Бајден соопштил дека има намера да се кандидира за втор мандат

Американскиот претседател Џо Бајден објави дека има намера да се кандидира за втор претседателски мандат во 2024 година, јави NBC.

Според медиумот, за време на приватен разговор со aктивистот за граѓански права Ал Шарптон во септември, Бајден му рекол дека „се подготвува повторно да го стори тоа“, мислејќи на неговата кандидатура за претседател.

Додека сојузниците на Бајден посочија дека тој ќе се кандидира за реизбор, претседателот допрва треба јавно да ја соопшти таа намера, јави NBC. Неговите зборови до Шарптон дојдоа на крајот од состанокот во Белата куќа со лидерите на некои од највлијателните организации за човекови права.

Тагови
реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Кака: Роналдо е само дебел човек на улица во Бразил

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Свет

Уапсени четири лица под сомнеж за корупција во Европскиот парламент

Read more

Платениците на Вагнер се приклучија во безмилосната борба за Бахмут

Read more

Моментот кога кошаркарката Грајнер беше разменета за рускиот „трговец на смртта“

Read more

Екстремизмот во германската војска може да стане проблем за цела Европа

Read more
 

Вести

Приведени двајца насилници кои нападнале скопјанец

Читај повеќе

Уапсени четири лица под сомнеж за корупција во Европскиот парламент

Читај повеќе

Наташа Габер-Дaмјановска реизбрана за директор на Академијата за судии и јавни обвинители

Читај повеќе

Платениците на Вагнер се приклучија во безмилосната борба за Бахмут

Читај повеќе

Ќе се дише ли зимава?

Читај повеќе

АХВ: Регистрирана афиканска чума во одгледувалиште во кумановското село Тромеѓа

Читај повеќе

Одбиени уште 26 амандмани на Предлог-буџетот за 2023 година

Читај повеќе

Лажни и денешните дојави за бомби во Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога кошаркарката Грајнер беше разменета за рускиот „трговец на смртта“

Читај повеќе