Бајиќ е новиот селектор на македонската кошаркарска репрезентација

Српскиот кошаркарски стручњак Драган Бајиќ е новиот селектор на македонската кошаркарска репрезентација.

Бајиќ доаѓа на местото на Александар Тодоров кој не доби понуда за продолжување на соработката со Кошаркарската федерација на Северна Македонија. Македонските кошаркари предводени од Тодоров не успеаја да изборат пласман на европското првенство.

Четириесет и седумгодишниот Бајиќ кој е актуелен тренер на Игокеа, клуб со кого има одлични резултати во регионалната АБА лига, се заблагодари за укажаната доверба да ги предводи „црвено-жолтите“.

– Понудата е четири, а желба ми е да останам десет години на селекторското место. Сакам во репрезентацијата да изградиме единство и секој играч да го дава својот максимум. Само така ќе може да се надеваме на успех, изјави Бајиќ.

Новиот селектор најави вклучување на помлади кошаркари во националниот тим во следниот период.

Бајиќ првите официјални натпревари со македонската репрезентација ќе ги има во август за кога се закажани претквалификациите за Светското првенство 2023. 

Тагови
реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Кошарка

Лилард: Кога е здрав, Дурент е најдобар играч во НБА

Read more

Кари дојде до бројката од 300 тројки во една сезона

Read more

Денвер избори учество во плејофот

Read more

Кармело Ентони влезе во Топ 10 во историјата на НБА

Read more
 

Спорт

Мејведер ја исфрли свршеницата за да може да тренира

Читај повеќе
  • play_arrow

Како дете продавал сладолед на улица, денес живее во ваков луксуз

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси во најновата реклама изведе спектакуларен трик

Читај повеќе

Лилард: Кога е здрав, Дурент е најдобар играч во НБА

Читај повеќе

Жрепката ги смести ракометарите повторно со Данска

Читај повеќе

Pfizer обезбеди вакцини за олимпијците во Токио

Читај повеќе

Јуве го жртвува Шченсни за Донарума?

Читај повеќе

Сепак ќе се игра: Јунајтед и Ливерпул на 13 мај

Читај повеќе

ПСЖ е убеден дека ќе го ангажира Меси

Читај повеќе