Бах: ФИФА греши ако мисли дека Мундијал на секои две години ќе носи двојно повеќе пари

Томас Бах, претседател на Интернационалниот олимписки комитет, го сподели своето мислење за идејата за одржување на Светското фудбалско првенство на секои две години.

„Никој од оние со кои разговарав, не виде документи со јасен проект. На сите им е очигледно дека тоа ќе има многу сериозно влијание врз севкупниот натпреварувачки календар за сите спортови. Видовме активни играчи кои велат дека Светското првенство на секои две години е прекумерно и ќе претставува закана за нивното здравје и благосостојба. Слушаме само еден аргумент од оние кои ја поддржуваат оваа идеја: пари“, го цитира Бах AIPS Media.

Претседателот на ИОК е убеден дека ФИФА греши, верувајќи дека ќе заработи двојно повеќе на Мундијалот.

„Предлагачите на овој план прават грешка ако мислат дека одржувањето на Мундијалите на секои две години ќе ѝ донесе на ФИФА двојно повеќе пари. Ова нема да се случи“, додаде Бах.

Претходно беше објавено дека водечките лиги може да загубат 8 милијарди евра доколку Светското првенство се одржува на секои две години.

Идејата за нов формат на Мундијалите ја предложи претседателот на ФИФА, Џани Инфантино. Конечната одлука треба да биде донесена до крајот на 2021 година.

Тагови
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Фудбал

Меси: Левандовски ја заслужи Златната топка во 2020

Read more

Нејмар два месеца во аут поради повредата на зглобот

Read more

Направена жрепката за Светското клупско првенство на ФИФА

Read more

Најдобриот голман во светот не е прв избор ни во својот клуб

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Меси: Левандовски ја заслужи Златната топка во 2020

Читај повеќе

Кошаркарите водеа на полувреме, па загубија од Украина

Читај повеќе

Нејмар два месеца во аут поради повредата на зглобот

Читај повеќе

Направена жрепката за Светското клупско првенство на ФИФА

Читај повеќе

Најдобриот голман во светот не е прв избор ни во својот клуб

Читај повеќе

Вечерва се доделува Златната топка: Кој ќе ја освои?

Читај повеќе

Јунајтед го назначи Рангник за привремен тренер

Читај повеќе

Медведев: Ѓоковиќ треба да чести вечера

Читај повеќе
  • play_arrow

Варварска ММА борба: Удирал онесвестен противник, навивачите згрозени

Читај повеќе