Баку: Имаме одговор доколку Ереван го употреби ракетниот систем „Искaндер“

Шефот на азербејџанската дипломатија, Џејхун Бајрамов, денеска изјави дека вооружените сили на неговата земја имаат соодветен одговор на можната употреба на системот „Искандер“ од страна на Ерменија во судирот во Нагорно-Карабах.

– За жал, од ерменска страна сѐ може да се очекува. Тешко е од воена гледна точка јас да го коментирам тоа, но сигурен сум дека нашите вооружени сили имаат адекватен одговор, изјави Бајрамов за руските медиуми.

Според него, воопшто не може да стане збор за какво било мешање на Турција во конфликтот меѓу Азербејџан и Ерменија.

Ерменскиот амбасадор во Русија, Вардан Тоганјан, претходно денеска изјави дека Турција пренесува борци од Сирија во Нагорно-Карабах.

реклама

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Најнезаборавните пенали во поновата фудбалска историја

Read more

Десет бизарни предмети од Земјата што сега лебдат во вселената

Read more

Зошто зажалив што ја изгледав цела сезона на „Emily in Paris“?

Read more

Свет

СЗО: Ставете ги контактите во изолација

Read more

Силен земјотрес ја погоди Алјаска, издадено предупредување за цунами

Read more

Предупредување од Русија: Постои ризик од епидемии на вештачки вируси

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Вести

Филипче: Мерките за заштита од COVID-19 кои се во Собранието итно да се донесат

Читај повеќе

Преку партнерството на Httpool со Spotify, брендовите ќе можат да им се обратат на љубителите на музиката

Читај повеќе

Физичка пресметка помеѓу кичевци, eдниот заврши во Ургентен

Читај повеќе

Заев: Има сериозни аргументаци за носењето маски на отворено

Читај повеќе

Заев: Бугарија не бара промена на Уставот

Читај повеќе

Половина од новозаразените се од Скопје, најголемиот дел се од 30 до 39 години

Читај повеќе

Претрес во Кочани, расчистени 11 тешки кражби

Читај повеќе

Познат начинот на оценување во услови на пандемија, првите оценки за учениците до 20 ноември

Читај повеќе

Нормализирано водоснабдување по отстранување на вчерашниот дефект во Скопје

Читај повеќе