Балканот и Источна Европа со најголема стапка на смртност од COVID-19

Во првите седум дена од април, земјите од Балканскиот Полуостров и од Источна Европа предничат на Стариот континент според смртноста како последица од вирусот.

Ако Бразил со смртна стапка од 13 луѓе на милион жители важеше за лош случај на глобално ниво, шест европски држави, сите далеку помали, го надминаа тој просек.

Од 1 до 7 април најлоша е ситуацијата во Унгарија каде стапката на смртност е 24,73, а веднаш зад неа е Босна и Херцеговина со 23,21.

На третото место сме токму ние, Северна Македонија со просек од 20,02 смртни случаи на 1 милион жители. Потоа следува Бугарија со 17,21.

Повисока смртност од Бразил имаат уште и Словачка со 13,71 и Црна Гора со 13,65.

Понатаму листата продолжува со земји од Источна Европа и тоа Чешка (12,11), Молдавија (10,91), Полска (10,03), Украина (8,89), Естонија (7,97) и Романија (7,06).

Првата земја од Западна Европа која следува на листата е Италија со 7,15 просек, а потоа повторно продолжуваат балканските држави Грција, Хрватска, Косово и Србија.

Најниска стапка на смртност во последните седум дена, и тоа под 5 на милион жители, има во Финска, Обединетото Кралство, Данска и Норвешка, а на Исланд не е забележан ниту еден смртен случај поврзан со вирусот. Во Исланд, всушност, не е забележан смртен случај уште од 31 декември.

Клик за поголема верзија
реклама

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

Постигнат договор за државјанствата, неизвесна работата на Собранието

Read more

Кој од „Friends“ заработил најмногу?

Read more

Свет

Курц: Ќе ни биде чест да ја организираме средбата на Бајден и Путин

Read more

Астронаути се вратија од шестмесечна мисија во вселенската станица

Read more

Злосторството во Индијанаполис го извршил поранешен работник на FedEx

Read more

Принц Филип ќе биде погребан денеска, со церемонија која сам ја испланирал

Read more
 

Вести

Дневен ковид-биланс: 824 новозаразени од 3.988 тестирања, 31 починат

Читај повеќе

За прв пат направена експлантација на коски и коскени ткива од починат донор

Читај повеќе

Курц: Ќе ни биде чест да ја организираме средбата на Бајден и Путин

Читај повеќе

Астронаути се вратија од шестмесечна мисија во вселенската станица

Читај повеќе

Жителите на Ново Маало собираат потписи за петиција ќе ја достават до надлежните институции

Читај повеќе

Бубрезите и коските од донорот на срцето ќе се трансплантираат кај пациенти кои имаат потреба од нив

Читај повеќе

„Илинден“ - Тирана со целосна поддршка за Васил Стерјовски за пратеник

Читај повеќе

Злосторството во Индијанаполис го извршил поранешен работник на FedEx

Читај повеќе

Продолжен рокот за пријавување за вакцинација за новинари и медиумски работници

Читај повеќе