Бања Лука утрово ја потресе земјотрес со јачина од 3,8 степени според Рихтер

Земјотрес со јачина од 3,8 степени според Рихтеровата скала рано утринава го погоди градот Бања Лука во Босна и Херцеговина.

Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ), земјотресот е регистриран утрово во 7 часот и 33 минути.

На Twitter профилот на ЕМСЦ се наведува дека епицентарот бил на околу 20 километри северозападно од центарот на Бања Лука.

URL

Не е познато дали земјотресот предизвикал материјална штета, а според коментарите на Твитер страницата на ЕМСА, тресењето се почувствувало само неколку секунди.

За потсетување, синоќа рано утрината земјотрес имаше и во соседна Албанија и со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала и епицентар 95 километри од градот Елбасан.

реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Read more

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Read more

Регион

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Read more

Вучиќ: Секој ден може да дојде до ескалација, Курти нема да престане

Read more

Рама: Србите да се вратат во институциите, Косово веднаш да распише нови избори

Read more

Косовската претседателка откри детали од разговорот со Вучиќ: Негодуваше и се жалеше

Read more
 

Вести

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Читај повеќе

ДУИ: И по 5 години Мицкоски не успева да излезе од сенката на Груевски

Читај повеќе

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Читај повеќе

Концерт на пијанистките Мимоза Ќека и Јована Трајчева во Филхармонија

Читај повеќе

Зеленски: Подготвени сме за контраофанзива

Читај повеќе

Вучиќ: Секој ден може да дојде до ескалација, Курти нема да престане

Читај повеќе

Рама: Србите да се вратат во институциите, Косово веднаш да распише нови избори

Читај повеќе

Косовската претседателка откри детали од разговорот со Вучиќ: Негодуваше и се жалеше

Читај повеќе

Претпладне сончево, попладне со пороен дожд

Читај повеќе