Банана торта без брашно, шеќер и млеко

Ако сакате да направите вкусен десерт што исто така е здрав и нискокалоричен, оваа банана торта е вистинскиот избор.

Банана тортата е одлична алтернатива за оние кои сакаат да јадат благо во попладневните часови, а не сакаат да се здебелат. Не содржи ниту грам бело брашно, еден од најголемите „непријатели“ на витата линија.

Потребни ви се следните состојки:

4 зрели банани

1 шолја маслиново масло

4 јајца

1 и пол шолја овесни снегулки

1 шолја суво грозје

2 кафени лажички прашок за печиво

Цимет по желба

Подготовка:

Згмечете ги зрелите банани и измешајте ги со изматените јајца и маслиновото масло додека не добиете изедначена смеса. Потоа додадете ги овесните снегулки, циметот и прашокот за печиво. Промешајте.

Намачкајте го тавчето за печење и истурете ја смесата. По желба украсете ја со парчиња банана.

Печете во загреана рерна на 180 степени Целзиусови околу 35 минути.

реклама

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Рецепти

Мусака со тиквички и топен кашкавал

Read more
Шпански омлет за совршен појадок

Шпански омлет за совршен појадок

Read more

Како до совршено вкусна паста без варење во вода?

Read more
Храна за слабеење: Шест рецепти за појадок со малку јаглехидрати

Храна за слабеење: Шест рецепти за појадок со малку јаглехидрати

Read more
 

Магазин

  • filter

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Читај повеќе

Пиењето алкохол за ХИВ позитивните може да значи смрт

Читај повеќе

Мусака со тиквички и топен кашкавал

Читај повеќе

Пет навики кои го забавуваат губењето маснотии во пределот на стомакот

Читај повеќе
  • play_arrow

20-минутни вежби за задник со Памела Рајф

Читај повеќе

Дали детето ви е разгалено?

Читај повеќе

Три совети како без проблем да се вратите во форма

Читај повеќе
  • play_arrow

Опасни секс пози: Пенисот нема коска, но може да се скрши

Читај повеќе
  • play_arrow

Како најлесно да ги средите каблите во домот?

Читај повеќе