Барајќи уставни измени запалија црква од 19. век

Колатерална штета во чилеанската престолнина откако демонстрантите по грешка запалија стара црква која пламна.

Илјадници демонстранти низ улиците на Сантјаго протестираа и натаму барајќи уставни измени. Се судрија со полицијата, фрлаа огнени бомби врз полициска станица, а по пат по грешка запалија и црква од 19. век.

Пожарникарите заедно со некои од демонстрантите пробаа да го изгаснат пожарот од црквата Успение, но врвот до толку изгоре што се урна.

Remote video URL

„Оние кои прават вакви насилни дела не сакаат Чилеанците да ги решат проблемите со демократски средства“, рече министерот за внатрешни рбоати Виктор Перес.

Тој ги повика граѓаните на Чиле да го искажат својот став на референдумот на 25-ти овој месец на кој ќе се гласа дали да се прават уставни измени. Сегашниот устав на Чиле е донесен во 1980 година од страна на воената хунта на Аугусто Пиноче и не предвидува државно здравство и образование за граѓаните, кои се две од барањата на демонстрантите.

Синоќа во Сантјаго протестираа околу 25 илјади Чилеанци.

Remote video URL
Remote video URL
Тагови
реклама

Lidl доаѓа во Северна Македонија

Read more

Првпат на реклама: Вака изгледаат градите на жените кои дојат

Read more

Во Помпеја откопана античка римска кочија

Read more

Илон Маск, тргни се да помине дечково

Read more

Чек дис аут

Санта мраз поголема од Њујорк се одвои од Антарктикот

Read more

Доктор откри зошто нè пецка јазикот кога јадеме ананас

Read more

САД објави снимка од ирански напад врз нивна база во Ирак

Read more

Доказ дека луѓето не можат да ја победат природата

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Чоколадна торта без печење, готова за 15 минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Кратка историја на разводот

Читај повеќе
  • play_arrow

Санта мраз поголема од Њујорк се одвои од Антарктикот

Читај повеќе
  • play_arrow

Доктор откри зошто нè пецка јазикот кога јадеме ананас

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто несаканите ефекти од вакцините се всушност добра работа?

Читај повеќе

Љубовна пролет ги очекува родените во овие три хороскопски знаци

Читај повеќе

Како телото ве предупредува дека јадете премногу сирење?

Читај повеќе
  • play_arrow

САД објави снимка од ирански напад врз нивна база во Ирак

Читај повеќе

Секс во тројка: Од фантазија, до емотивна катастрофа

Читај повеќе