Барбадос ја прогласи Ријана за „национален херој“

Ријана е прогласена за национален херој на Барбадос, во време кога земјата ја слави својата транзиција кон независна република.

„Продолжи да сјаеш како дијамант“, рече премиерката на земјата, Миа Мотли, на церемонијата посветена на поп-пејачката, модна икона и претприемач, алудирајќи на стихови од нејзиниот хит „Diamonds“ од 2012 година.

Ријана е најпознатата граѓанка на Барбадос и во 2018 година беше назначена за официјален амбасадор за култура и млади. Таа никогаш не го смекна својот бајански акцент, а нејзината музика, иако има елементи на поп, аренби и денс музиката, останува поврзана со нејзиното карипско наследство.

Мотли рече дека суперѕвездата ја поттикна „фантазијата на светот преку потрагата по извонредност со нејзината креативност, нејзината дисциплина и пред сè друго, нејзината извонредна посветеност на земјата каде е родена“.

Таа додаде: „Во име на благодарната нација, но уште погордиот народ, ви ја претставуваме амбасадорката Робин Ријана Фенти, назначена за национален херој на Барбадос“.

Ријана (33) е родена во Сент Мајкл, а израсната во главниот град Бриџтаун. Таа стана славна откако американскиот продуцент Еван Роџерс ги препозна нејзините таленти. Нејзиниот сингл „Umbrella“ од 2007 година ја потврди како една од најголемите светски поп ѕвезди.

Покрај тоа што продолжи да прави музика, Ријана има многу успешна бизнис кариера со нејзината групација компании Fenty. Во август Forbes процени дека таа вреди 1,7 милијарди долари, од кои околу 1,4 милијарди долари потекнуваат од вредноста на нејзината козметичка компанија, Fenty Beauty, партнерство со францускиот моден гигант LVMH.

Ријана се придружува на избраната група од 10 други жители на Барбадос, вклучувајќи го Гарфилд Соберс, кој се смета за еден од најголемите играчи на крикет на сите времиња и единствениот друг жив национален херој.

реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Музика

Почина Аки Рахимовски

Read more

Расплаканата Адел ги откажа концертите во последен миг

Read more

Боно призна: Се срамам од повеќето песни на U2

Read more

Брус Спрингстин е најплатениот музичар во 2021

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за новиот македонски филм „Мими“

Читај повеќе

Почина Аки Рахимовски

Читај повеќе

Ник Џонас и Пријанка Чопра станаа родители со помош на сурогат мајка

Читај повеќе

Netflix почнa со снимање на втората сезона на „Squid Game“

Читај повеќе
  • play_arrow

Расплаканата Адел ги откажа концертите во последен миг

Читај повеќе
  • play_arrow

Боно призна: Се срамам од повеќето песни на U2

Читај повеќе
  • play_arrow

Новата хит серија на Netflix растура, фановите предупредуваат: Не е за секого

Читај повеќе
  • play_arrow

Џеф Безос ги објави насловот и трејлерот за серијата „The Lord of the Rings“

Читај повеќе
  • play_arrow

Џим Кери наполни 60 години и порача: Стар сум, ама секси

Читај повеќе