ЛА ЛИГА 2019/20

Барса го доби градското дерби и го испадна Еспањол

Многу потешко од очекувањата Барселона го совлада последнопласираниот Еспањол и го испрати во Сегунда.

Суарес го постигнува одлучувачкиот гол

Едвај, со само еден постигнат гол наспроти очекувањата за голеада, екипата на Барселона славеше во популарното Дерби Барселони над екипата на Еспањол, лутиот градски ривал.

Одлучувачкиот гол беше делот на Луис Суарес во 53. минута кога налета на една одбиена топка од удар на Лео Меси.

Неколку минути пред тој гол на Уругваецот, главниот судија Хосе Мунуера Монтеро покажа два директни црвени картони. Поради опасен старт над Фернандо Калеро прв настрада младиот Ансу Фати кој само што влезе во игра на полувремето, за 4 минути на терен се врати во соблекувалната. Во 53. минута силите на теренот се израмнија откако Пол Лосано направи сличен старт над Жерард Пике.

Remote video URL

Барса и Еспањол го одиграа 212-тото Дерби Барселони во сите официјални натпреварувања. Во победите Барселона е убедлива со 124 наспроти оние 44 на Еспањол и исто толку нерешени.

Со синоќешниот пораз Еспањол останува закован на дното со 24 бодови, 11 зад безбедната зона. Бидејќи до крајот има да одигра уште 3 натпревари, Еспањол веќе и математички е испаднат. Последен пат популарните „Перикитос“ играа во Сегунда во сезоната 1993/94.

реклама

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Низ фотографии: Мелбурн под целосен карантин

Read more

Kривична против градоначалникот на Боговиње за „несовесно работење во службата“

Read more

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Read more

Фудбал

Фулам се врати во Премиерлигата

Read more

Дибала прогласен за најдобар во Италија

Read more

Касиљас соопшти дека се пензионира

Read more

Новата сезона во Серија А почнува на 19 септември

Read more

Спорт

  • play_arrow

Фулам се врати во Премиерлигата

Читај повеќе

Дибала прогласен за најдобар во Италија

Читај повеќе

Касиљас соопшти дека се пензионира

Читај повеќе

Новата сезона во Серија А почнува на 19 септември

Читај повеќе

Силекс неносител во ЛШ, жрепката в недела

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв пат по 10 години Лејкерс најдобри на Западот

Читај повеќе

Црвен картон за намерно кашлање кон противникот во Премиер лига

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Фетел: Не му верував на болидот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Пандев со Џеноа избори опстанок во Серија А

Читај повеќе