Барса и Реал предлагаат „Ел Класико“ да се игра на 18 декември

Барселона, 18 октомври 2019 (МИА) – Откако беше одлучено од безбедносни причини да се одложи големиот дерби натпревар од шпанската фудбалска лига меѓу Барселона и Реал Мадрид, закажан за 26 октомври, Каталонците објавија соопштение.

Од Барса велат дека не сакаат натпреварот да се игра во Мадрид, и го предлагаат 18 декември како термин за играње на нивниот стадион „Ноу Камп“. И за Реал, тој датум е прифатлив.

Во Каталонија се закажани протести за 26 октомври, па иако од Барселона тврдеа дека натпреварот ќе минел во најдобар ред и без проблеми, сепак средбата беше одложена.

Проблем околу играњето на 18 декември може да направи шпанската фудбалска федерација, бидејќи на тој ден се играат и куп натпревари. Останува отворена и опцијата за 7 декември.

реклама

ДИК: Членовите на избирачките одбори ќе добијат за 100% повисок надоместок

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Read more

Фудбал

Викендов почнува 30. сезона во македонската фудбалска лига

Read more

Вечер и утре продолжува Лигата на шампионите

Read more

Премиер лигата се враќа на три измени

Read more

„Ибра од Македонија“ ќе му даде нов живот на Јувентус

Read more

Спорт

Трагедија во Србија: Поранешен кошаркар на Црвена Ѕвезда почина на тренинг

Читај повеќе

Викендов почнува 30. сезона во македонската фудбалска лига

Читај повеќе

Вечер и утре продолжува Лигата на шампионите

Читај повеќе

Познати групите и календарот за турнирот во Струга

Читај повеќе
  • play_arrow

Ни Дончиќ не го спаси Далас од Клиперс

Читај повеќе

Премиер лигата се враќа на три измени

Читај повеќе
  • play_arrow

„Ибра од Македонија“ ќе му даде нов живот на Јувентус

Читај повеќе

Бартомеу инсистира дека Меси ќе се пензионира во Барса

Читај повеќе

Алексис раскина со Манчестер и потпиша договор со Интер

Читај повеќе