ЛА ЛИГА 2019/20

Барса им се врати на победите, рекорди за Меси и Фати

Тимот на Барселона им се врати на победите по двата кикса во серија откако синоќа славеше на гостувањето кај Виљареал.

Натпреварот почна лошо за домаќините откако уште во 3. минута Пау Франсиско Торес си постигна автогол. „Жолтата подморница“ брзо се опорави од раниот шок и во 14. минута израмни преку Жерард Морено.

Сепак, нивната радост траеше кратко откако шест минути подоцна на асистенција на Лео Меси ново водство за Каталонците донесе Луис Суарес.

На истекот од првите 45 минути одново Меси со асистенција, овој пат за Антоан Гризман кој постигна убав гол за 1:3.

Со овие две асистенции се Меси дојде до бројката од 19 сезонава, што за него е личен рекорд. Во сезоните 2010/11 и 2014/15 Аргентинецот имаше 18 асистенции по сезона.

На 4 минути пред крајот младиот Ансу Фати го постави конечниот резултат од 1:4 при што воедно тој го постигна и јубилејниот гол број 9.000 во историјата на клубот.

Remote video URL

Со оваа победа Барса и натаму е на минус 4 од лидерот Реал Мадрид, но барем не дозволи ново зголемување на разликата.

реклама

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Read more

Пограничен инцидент во Охридско Езеро со глисер со албански ознаки

Read more

За јавните личности и приватните газиња

Read more

Четири рецепти за мезиња со јајца

Read more

Фудбал

Новата сезона во Серија А почнува на 19 септември

Read more

Силекс неносител во ЛШ, жрепката в недела

Read more

Црвен картон за намерно кашлање кон противникот во Премиер лига

Read more

Пандев со Џеноа избори опстанок во Серија А

Read more

Спорт

Новата сезона во Серија А почнува на 19 септември

Читај повеќе

Силекс неносител во ЛШ, жрепката в недела

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв пат по 10 години Лејкерс најдобри на Западот

Читај повеќе

Црвен картон за намерно кашлање кон противникот во Премиер лига

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Фетел: Не му верував на болидот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Пандев со Џеноа избори опстанок во Серија А

Читај повеќе
  • play_arrow

„Колено за колено“ – повредата на Ајзак ги подели НБА фановите

Читај повеќе

Венгер ги именува фаворитите во Лигата на шампиони

Читај повеќе
  • play_arrow

Барса сака 10 милиони евра за Ракитиќ

Читај повеќе