Барселона блокирана, откажани летови и затворени патишта

Барселона и цела североисточна Каталонија се блокирани од многубројните штрајкови и демонстрации организирани во знак на протест поради пресудата на каталонските сепаратисти.

Штрајкот е организиран по повик на синдикатите кои се за независност на Каталонија, а илјадници демонстранти пристигнаа во Барселона каде вечерва на масовен протест ќе побараат ослободување на затворените каталонски сепаратисти, пренесува AP.

Шпанските власти соопштија дека се откажани 57 летови, а учесниците на протестот утринава ја затворија границата со Франција и уште најмалку 25 сообраќајници, блокирани се и главните улици.

Во Барселона ќе се соберат повеќе стотици илјади поддржувачи на независноста на Каталонија. Главните патишта се блокирани, а главните улици во Барселона се затворени. Аеродромот во градот откажа околу 150 летови неделава, откако илјадници демонстранти поставија барикади.

Ел Класико е одложен, фудбалскиот меч меѓу Барселона и Реал Мадрид требаше да се игра на 26 октомври на Ноу Камп.

реклама

Свет

Ослободен американски педофил кој беше осуден на 1.000 години затвор

Read more

Колумбија: Отпуштени десетици воени лица обвинети за силување малолетнички

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

ЕК го одобри лекот ремдесивир за COVID-19

Read more

Вести

  • play_arrow

COVID-19: Што ќе се случи со светската економија?

Читај повеќе

Спасовски: Најниските пензии ќе се зголемат за најмалку 21 процент

Читај повеќе
  • play_arrow

Ослободен американски педофил кој беше осуден на 1.000 години затвор

Читај повеќе

Сопружници од Кавадарци нападнале сосетка со дрвен предмет

Читај повеќе

Полицијата санкционирала 478 лица за неносење заштитни маски

Читај повеќе

Колумбија: Отпуштени десетици воени лица обвинети за силување малолетнички

Читај повеќе

Вкупно 6.787 заразени во земјава, почитувајте ги мерките за заштита

Читај повеќе

Предизборната кампања на средина, се вжештува реториката

Читај повеќе

Сончево со мала облачност, попладне дожд, грмежи и ветер

Читај повеќе