Барселона донесе бразилски вундеркинд со 300 милиони откупна клаузула

Тинејџерот напаѓач е новата голема надеж за тимот од „Камп Коу“ за што говори и вртоглавата сума која Барса ја стави како откупна клаузула во неговиот договор.

Се вика Густаву Маја да Силва и е непознат за фудбалските фанатици на Стариот Континент. Но, скаутите на Барселона пресметале дека тој е идна ѕвезда, па Каталонците веднаш се пазарија со неговиот клуб Сау Паулу. Трансферот не е воопшто скап со оглед на тоа што Бразилците добија само 4,5 милиони евра.

Надежниот напаѓач, сепак, прво ќе игра во вториот тим, односно Барса Б. Но, дека Каталонците имаат големи очекувања од него говори фактот дека во 5-годишниот договор Маја има откупна клаузула од цели 300 милиони евра.

„ФЦ Барселона се договори со Сау Паулу за трансферот на Густаво Маја за во Барса Б. Репрезентативец на Бразил во У16 и У17 репрезентациите, тој е брз и подвижен крилен напаѓач кој обично игра по левата страна, иако е деснак. Добар е во дриблинзите, и во оние од место и во оние при трчање, а има и силен шут што го прави многу опасен“, објави клубот на својата официјална веб-страница.

Роден е во главниот град Бразилија на 22 јануари 2001 година, а на гигантот Сау Паулу му се приклучил на 14-годишна возраст. Најдобрата сезона му била во 2018 кога во младинските категории на 36 натпревари постигнал 30 голови.

Remote video URL
реклама

Ветерани на ОВК го блокираа седиштето на организацијата и фрлаа флаши кон припадниците на ЕУЛЕКС

Read more

Еротски колаж

Read more

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Read more

Искрени илустрации во кои ќе се препознае секоја девојка

Read more

Фудбал

Ромеро сака кариерата да ја продолжи во Евертон

Read more

На која позиција ќе игра Бејл под Мурињо?

Read more

Шкендија-Тотенхем низ фотографии

Read more

Флик славеше, Лопетеги оптимистичен и во поразот

Read more

Спорт

Ромеро сака кариерата да ја продолжи во Евертон

Читај повеќе
  • play_arrow

„Кралот“ и Лејкерс сигурно чекорат кон финалето на НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

На која позиција ќе игра Бејл под Мурињо?

Читај повеќе
  • filter

Шкендија-Тотенхем низ фотографии

Читај повеќе
  • play_arrow

Флик славеше, Лопетеги оптимистичен и во поразот

Читај повеќе

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Читај повеќе
  • play_arrow

Упорната Шкендија му даде гол на Тотенхем, но сепак се збогува од Лига Европа

Читај повеќе

Лазаров и Манасков забележаа победи со своите екипи во ракометната Лига на шампиони

Читај повеќе

Ибра: Коронавирусот имаше храброст да ме предизвика. Лоша идеја

Читај повеќе