Барселона ги одложи изборите за претседател

Каталонскиот гигант нема да добие нов борд на директори месецов бидејќи клубот одлучи да ги одложи претстојните избори поради ситуацијата со пандемијата во Шпанија.

Коронавирусот ја натера Барселона да ги одложи претседателските избори закажани за 24 јануари. Поради рестрицкиите воведени за заштита на јавното здравје, клубот се реши на ваков чекор, а нов датум засега не е одреден.

„Овој петок, 15 јануари, каталонската Влада и клубот Барселона одржаа витуелен работен состанок со тема одржување на изборите за претседател и за борд на директори на спортскиот колектив, а во врска со COVID-19 пандемијата“, објави клубот.

„На овој состанок Владата стави дознаење дека поради моменталната епидемиолошка ситуација не може да им се дозволи на одредени членови кои се надвор од општината да патуваат до тука за да гласаат на 24 јануари. Поради ова, клубот одлучи да ги одложи изборите“.

Жоан Лапорта, Виктор Фонт и Тони Фрејша се тројцата финални кандидати помеѓу кои треба да се избере нов претседател. Засега за главен фаворит важи актуелниот претседател Лапорта.

Тагови
реклама

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Read more

Сто факти за вселената во кои нема да ви се верува

Read more

CAT техника - сигурен пат до женски оргазам

Read more

Илон Маск остана без 27 милијарди долари минатата недела

Read more

Фудбал

Поранешниот фудбалер Франко Акоста најден мртов

Read more

Нов формат на ЛШ од 2024: Нема веќе астрономски трансфери?

Read more

Сите голови од 22. коло во 1.МФЛ

Read more

Чави стана првак на Катар со Ал Сад

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Тренингот на младите руски хокеари ја шокира Русија

Читај повеќе

Поранешниот фудбалер Франко Акоста најден мртов

Читај повеќе

Нов формат на ЛШ од 2024: Нема веќе астрономски трансфери?

Читај повеќе
  • play_arrow

Денот кога Коби Брајант им докажа на сите дека не се плаши од никого и од ништо

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови од 22. коло во 1.МФЛ

Читај повеќе
  • play_arrow

Чави стана првак на Катар со Ал Сад

Читај повеќе

Англиските медиуми се прават наглуви за рекордот на Ѓоковиќ

Читај повеќе

Колку е веројатно Џерард да го замени Клоп?

Читај повеќе

Кејн и Сон срушија премиерлигашки рекорд за асистенции

Читај повеќе