Барселона побара голема услуга од капитените

На финансиските проблеми на Барселона не им се гледа крајот.

За потсетување, каталонскиот гигант сè уште не може да ги регистрира играчите кои ги доведе летово. Според финансискиот фер-плеј на Ла Лига, Барса троши премногу пари за плати и мора да го скрати буџетот за да може Роберт Левандовски, Франк Кесие и Андреас Кристенсен да играат за поранешниот шпански и европски шампион.

Угледниот шпански новинар Жерар Ромеро наведува дека Барселона во тешки моменти се свртела кон двајцата капитени Серхио Бускетс и Жерард Пике. Тој наведува дека клубот побарал од нив да прифатат помали плати за да го намалат притисокот врз клубот по ова прашање.

URL

Најверните играчи на Барселона веќе еднаш прифатија намалување на платите. Тоа беше во периодот на корона, кога клубот го мачеа истите проблеми. Бускетс, Пике, Алба и други прифатија помали плати и со тоа му помогнаа на својот клуб.

Тагови
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Фудбал

Албумот на Panini за Мундијалот во Катар излегува на 24 август

Read more

Манчини ги прогласи фаворитите за освојување на Серија А

Read more

Катар бара од ФИФА Мундијалот да почне ден порано

Read more

Дресовите на премиерлигашите: Лестер најлош, Вест Хем најубав

Read more
 

Спорт

Јужна Кореја победник на ракометниот Мундијал во Скопје

Читај повеќе

Швјонтек: Ќе играм послободно, бидејќи веќе не морам ништо да докажувам

Читај повеќе

Албумот на Panini за Мундијалот во Катар излегува на 24 август

Читај повеќе

Манчини ги прогласи фаворитите за освојување на Серија А

Читај повеќе

Катар бара од ФИФА Мундијалот да почне ден порано

Читај повеќе
  • filter

Дресовите на премиерлигашите: Лестер најлош, Вест Хем најубав

Читај повеќе

Левандовски: Се чувствувам како дете со нова играчка

Читај повеќе

Почина Кирил Дојчиновски, легенда на македонскиот фудбал

Читај повеќе

Јувентус три недели без првиот голман Шченсни

Читај повеќе