Барселона поради Пјаниќ му должи многу пари на Јувентус

Економскиот извештај на Барселона, објавен од клубот и кој детално ќе биде објаснет на Собранието свикано на 9 октомври, открива детали за финансиите по спортските прашања.

Поточно, она што се однесува на долгот на каталонскиот клуб кон други тимови за трансфери, меѓу кои е и трансферот на Миралем Пјаниќ од БиХ.

Барселона треба на клубовите со кои направи трансфери да им плати сума од 128 милиони евра, а Барса на Јувентус му должи 36 милиони евра за Миралем Пјаниќ, кој дојде на Камп Ноу во замена за Артур, за кого италијанскиот тим повеќе не им должи на Каталонците. 

Во 2020 година Пјаниќ се пресели од Јувентус во Барселона, Артур тргна во спротивен правец, а овие промени не донесоа ништо добро за двајцата, кои целосно исчезнаа од големата фудбалска сцена.

Каталонците за Пјаниќ платија 60 милиони евра, додека бјанконерите за Бразилецот издвоија 72 милиони евра.

На крајот, откако оваа сезона беше позајмен во Бешикташ, Пјаниќ се пресели во Ал Шарџа од Обединетите Арапски Емирати, додека Артур по бројните проблеми со повреди на крајот од преодниот рок замина во Ливерпул, но допрва треба да заигра во Премиер лигата.

реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Путин со шампањ в рака објасни зошто нема да прекине со напади

Read more

Фудбал

Кака: Роналдо е само дебел човек на улица во Бразил

Read more

Далиќ: Не би сакал мојот тим да танцува како Бразилците

Read more

Како Роналдо реагирал кога дознал дека е на клупата за резерви?

Read more

Роналдо го „изгуби компасот“

Read more
 

Спорт

Кака: Роналдо е само дебел човек на улица во Бразил

Читај повеќе

Далиќ: Не би сакал мојот тим да танцува како Бразилците

Читај повеќе

Како Роналдо реагирал кога дознал дека е на клупата за резерви?

Читај повеќе

Роналдо го „изгуби компасот“

Читај повеќе
  • play_arrow

Мачка ја прекина прес-конференцијата на Бразил пред мечот со Хрватска

Читај повеќе

Англичаните две години се подготвуваат како да го спречат Мбапе

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали секое Светско досега било наместено?

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најскапи репрезентации за Светското во Катар

Читај повеќе

ФИФА ја казни Хрватска поради навредите кон Милан Борјан

Читај повеќе