Барселона со поддршка до каталонските политички затвореници

Фудбалскиот гигант објави официјално соопштение со кое ја осудува одлуката на Врховниот суд кој им додели драстични затворски казни на борците за независност на Каталонија.

„Барселона, како еден од водечките ентитети во Каталонија, а во согласност со својата историска значајност, за одбрана на слободата на изразување и правото на одлука, денес, по одлуката за осудување издадена од Врховниот суд во врска со отворените процеси против каталонските цивилни и политички лидери, изјавуваме дека:

Во истиот случај кога превентивното притворање не помогна да се реши конфликтот, така нема ни оваа затворска казна изречена денеска, бидејќи затворот не е решение.

До решение за конфликтот во Каталонија мора да се дојде исклучиво преку политички дијалог.

Покрај тоа, сега повеќе од никогаш, клубот бара сите политички лидери да отпочнат процес на дијалог и преговори за да се реши конфликтот, кој би требало и да донесе ослободување на осудените цивилни и политички лидери.

Барселона исто така дава целосна поддршка и солидарност до семејствата на оние лишени од сопствената слобода.“

Веднаш на поддршката се приклучи и Жерар Пике кој е докажан агитатор за независност на Каталонија. Тој не пропушта прилика да настапи за непризнаената репрезентација на Каталонија за која досега има 10 настапи и на која ѝ е дозволен само еден натпревар годишно.

реклама

Автобус изрешетан со „калашников“ во Косово, загинаа двајца тинејџери и возачот

Read more

Паметните часовници сè попопуларни: Apple со најголема заработка, WearOS доминира

Read more

Зошто е можно да немате COVID-19, а сте биле опкружени со заразени луѓе?

Read more

Што се случува во телото ако секој ден земате витамин Ц?

Read more

Фудбал

Манчини: Многу тешка жрепка за нас

Read more

Милевски: Италија е фаворит, но за исходот ќе се прашуваме и ние

Read more

Италија противник на македонските фудбалери во мундијалскиот бараж

Read more

Холанд по 5 недели се враќа на теренот

Read more
 

Спорт

Манчини: Многу тешка жрепка за нас

Читај повеќе

Милевски: Италија е фаворит, но за исходот ќе се прашуваме и ние

Читај повеќе

Италија противник на македонските фудбалери во мундијалскиот бараж

Читај повеќе

ЕХФ: Само вакцинирани ракометари на ЕУРО 2022

Читај повеќе

Холанд по 5 недели се враќа на теренот

Читај повеќе
  • play_arrow

Конте за бламажата во Словенија: По три недели почнувам да ја разбирам ситуацијата во Тотенхем

Читај повеќе

Каде да се гледа мундијалската жрепка?

Читај повеќе

Tриесет години затвор за поранешниот претседател на Бразилскиот олимписки комитет

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавено видео на кое Роналдо урла по играчите на Јуве: Играме како го*на

Читај повеќе