Барселона со поддршка до каталонските политички затвореници

Фудбалскиот гигант објави официјално соопштение со кое ја осудува одлуката на Врховниот суд кој им додели драстични затворски казни на борците за независност на Каталонија.

„Барселона, како еден од водечките ентитети во Каталонија, а во согласност со својата историска значајност, за одбрана на слободата на изразување и правото на одлука, денес, по одлуката за осудување издадена од Врховниот суд во врска со отворените процеси против каталонските цивилни и политички лидери, изјавуваме дека:

Во истиот случај кога превентивното притворање не помогна да се реши конфликтот, така нема ни оваа затворска казна изречена денеска, бидејќи затворот не е решение.

До решение за конфликтот во Каталонија мора да се дојде исклучиво преку политички дијалог.

Покрај тоа, сега повеќе од никогаш, клубот бара сите политички лидери да отпочнат процес на дијалог и преговори за да се реши конфликтот, кој би требало и да донесе ослободување на осудените цивилни и политички лидери.

Барселона исто така дава целосна поддршка и солидарност до семејствата на оние лишени од сопствената слобода.“

Веднаш на поддршката се приклучи и Жерар Пике кој е докажан агитатор за независност на Каталонија. Тој не пропушта прилика да настапи за непризнаената репрезентација на Каталонија за која досега има 10 настапи и на која ѝ е дозволен само еден натпревар годишно.

реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Read more

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Фудбал

Фудбалерка доби отказ поради непримерни видеа на Snapchat

Read more

ПМФЛ: Шкендија триумфираше во Велес

Read more

Навивачите разочарани од восочната фигура на Меси

Read more

Сејдини: За карти за ЕУРО 2020 ФФМ ќе им даде предност на медицинските лица

Read more

Спорт

Фудбалерка доби отказ поради непримерни видеа на Snapchat

Читај повеќе

ПМФЛ: Шкендија триумфираше во Велес

Читај повеќе
  • play_arrow

Навивачите разочарани од восочната фигура на Меси

Читај повеќе

Сејдини: За карти за ЕУРО 2020 ФФМ ќе им даде предност на медицинските лица

Читај повеќе

Наполи официјално го преименува стадинот во чест на Марадона

Читај повеќе

Додека Пандев и соиграчите се мачеа, резервите си играа на смартфоните

Читај повеќе

Заврши авантурата на Патрик Виера во Ница

Читај повеќе
  • play_arrow

Грожан: Умирав среде пламенот, но ќе возам на последното ГП

Читај повеќе

Левандовски за откажувањето на Златна топка: Многумина знаат дека ја имав најдобрата сезона

Читај повеќе