Bayer отпушта 4.500 работници

Германскиот фармацевтски гигант Bayer ќе затвори 4.500 работни места на домашниот пазар, соопшти компанијата.

Во соопштението се наведува дека оваа бројка е дел од 12.000 работни места чие укинување беше најавено лани.

Компанијата Bayer во моментот има 32.100 вработени во Германија.

Германскиот гигант се бори со последиците од тужбата за наводно канцерогениот ефект на производите Roundup, кои Bayer ги доби со купување на американскиот ривал Monsanto.

Од компанијата тврдат дека има научни докази што покажуваат дека производот е безбеден и дека надлежните органи го потврдиле тој заклучок.

реклама

Водич за гласање: Не може да гласа лице што не носи маска или одбива да ја извади за идентификација

Read more

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Spotify отсега достапен и во Република Северна Македонија

Read more

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Read more

Бизнис

Повеќето германски компании сакаат постојано да се работи од дома

Read more

Ново поскапување на горивата од полноќ

Read more

Маск на седмо место на листата на милијардери на Bloomberg

Read more

Forbes: Богатството на Џеф Безос надмина 180 милијарди долари

Read more

Вести

Инцидент на гласачко место во Скопје

Читај повеќе

Утре и задутре без струја повеќе скопски населени места

Читај повеќе
  • filter

15 јули 1928, во Скопје слетал првиот патнички авион Potez 29

Читај повеќе

Одзивот на гласање до 11 часот изнесува 11 отсто

Читај повеќе

Осум прекршувања на изборниот молк, најмногу во Скопје

Читај повеќе

Санкционирани 104 лица за неносење лична заштита на лице во изминатите 24 часа

Читај повеќе

Без вода дел од корисниците во Маџари

Читај повеќе

Комисијата за заразни болести во Грција предлага задолжително носење маска во затворен простор 

Читај повеќе

Рекорден пораст на бројот на новозаразени во Токио

Читај повеќе